Vakcíny: Berem vše, je jedno za kolik. Babiš čeká na Netanjahua

08.04.2021 7:21

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hledá cestu z očkovací blamáže. Zatímco v Izraeli už dostalo 2 dávky vakcíny proti nemoci covid-19 více než 52 procent občanů, Česko v očkování pokulhává. Babiš se proto snaží sehnat vakcíny, kde se dá. I v Izraeli. Existuje předběžná dohoda, že by Izrael mohl Česku dodat tisíce vakcín. Za jakoukoli cenu. Jenže to má háček...

Vakcíny: Berem vše, je jedno za kolik. Babiš čeká na Netanjahua
Foto: Hana Brožková
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš hledá cestu z očkovací blamáže. Česko nepřistoupilo na plán EU, podle kterého mohlo dostat 70 tisíc vakcín navíc. Babiš se místo toho obrátil na Rakousko, Maďarsko a Slovinsko a dohodl se se zdejšími premiéry, že pošlou Česku asi 80 tisíc vakcín. Vedle toho se snaží získat vakcíny z Izraele, kde na rozdíl od Česka dostalo dvě dávky vakcíny proti nemoci covid-19 už víc než 52 procent občanů.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11658 lidí

V České republice s 10,5 miliony obyvatel ve spojitosti s nemocí covid-19 zemřelo víc než 27 tisíc lidí. V Izraeli s 8,2 miliony obyvatel zemřelo něco přes 6 tisíc lidí. Toto srovnání ukazuje, jak si v boji s pandemií koronaviru vede izraelský premiér Benjamin Netanjahu a český premiér Andrej Babiš.

Premiér Babiš se proto na Benjamina Netanjahua obrátil s žádostí o dodávku vakcín. Buď v podobě daru nebo v podobě klasického nákupu a to za jakoukoli cenu. O dodávce tisíců vakcín existuje podle serveru Lidovky.cz předběžná dohoda.

Jenže to má háček.

Jde o dohodu s premiérem Benjaminem Netanjahuem, která byla uzavřena ještě před volbami. Teď je v Izraeli po volbách, za dva roky už čtvrtých, opět patových a vůbec není jisté, kdo bude premiérem.

„S detaily musíme počkat, vše je teprve v počáteční fázi, Izrael prochází náročným povolebním vývojem, nelze nic uspěchat,“ uvedl pro server zdroj, který si nepřál být jmenován. „Nelze tedy čekat, že vakcíny do Česka pošle v řádu dní,“ dodal zdroj.

Izrael už v únoru poslal do Česka na 5 tisíc vakcín a Babiš měl přislíbeno, že po volbách doputují další tisíce.

„Dar měl být původně mnohem větší, ale Netanjahu si to nemohl před volbami dovolit. Slíbil, že po Velikonocích se k tomu vrátíme,“ uvedl pro server vysoce postavený diplomat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…