Válka! Hřibova osa Praha - Varšava - Budapešť. Proti vlastním vládám. A je zle

27. 11. 2019 15:30

Primátoři hlavních měst v Česku, Polsku a Maďarsku vytvořili koalici proti svým národním vládám. Ty označují za populistické a protievropské. Podle Michala Haška tím pražský primátor Zdeněk Hřib překračuje svůj mandát, hradní mluvčí Jiří Ovčáček mluví o pomlouvání vlastní země v zahraničí a Ivan Štefka hovoří dokonce o protiústavní činnosti za účelem ovlivnit českou demokracii.

Válka! Hřibova osa Praha - Varšava - Budapešť. Proti vlastním vládám. A je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl přesun Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, zdražení svozu odpadu nebo ukončení partnerství mezi Prahou a Pekingem

Uskupení tří primátorů hlavních měst sestává z pražského primátora Zdeňka Hřiba, varšavského primátora Rafala Trzaskowskiho a primátora Budapešti Gergely Karácsonyho. Všichni společně chtějí vytvořit protiváhu vlastním národním vládám, jak po jejich setkání v Berlíně informoval německý Die Welt.

Anketa

Stydíte se za to, že Česko nechce přijmout sirotky ze Sýrie?

4%
96%
hlasovalo: 28057 lidí

„Vládnoucí populisté v Maďarsku, Polsku a Česku dostali protiváhu – zrovna ze svých hlavních měst. Tři primátoři bojují za demokracii a právní stát. V rozhovoru mluví o tom, jak je těžké pracovat proti vlastní vládě,“ uvedl list podle přepisu serveru iDnes.cz.

Podle čelného představitele polské metropole zmíněné tři vlády pracují protievropsky. „Jako primátoři metropolí se chceme vrátit ke konstruktivní práci a ukázat, že jsme otevření a tolerantní – v protikladu k našim vládám,“ řekl Trzaskowski. „Konkrétně nám jde o trh s bydlením, ale také o ekologické problémy. Dále uvedeme v život stipendijní program a budeme usilovat o to, aby prostředky z fondů EU šly rovnou městům,“ představil hlavní cíle.  

Hlavní hybatelem nové koalice je primátor Budapešti Gergely Karácsony. „Naše země jsou v podobné politické situaci. Vlády ‚Visegrádu‘ se staly blokující koalicí, ačkoli by bylo právě v zájmu našich zemí spolupráci v Evropě posílit. Problémy jako znečištěným ovzduším nebo prudkým nárůstem cen bydlení se vlády nezabývají, místo toho sabotují naše pokusy je řešit,“ prohlásil Karácsony

Ten dle svých slov nepovažuje za náhodu, že opozice proti populistům vítězí ve velkých městech napříč Evropou. „Vidíme globální trend, že se městské a venkovské obyvatelstvo vzájemně stále více vzdalují. Zastupitelská demokracie je všude v hluboké krizi. Města i venkov vidí problém, odpovídají na něj ale odlišně,“ myslí si Karácsony, podle něhož lidé na venkově volí autoritářské a populistické politiky.

Všichni tři primátoři věří, že jejich strany mohou díky jejich činnosti v budoucnu zasednout v národních vládách. „V Česku se bude znovu volit za dva roky. Záleží na tom, jak budeme v Praze úspěšní. Pokud v příštích měsících dobře zrealizujeme naši politiku, pak máme šanci vyhrát v celé zemi,“ doufá pirát Hřib, který stojí proti vládě ANO, zatímco Trzaskowski z Občanské platformy stojí proti Morawieckého konzervativní straně Právo a spravedlnost a socialista Karácsony proti Orbánově straně Fidesz.

Nově zrozená koalice primátorů si už stačila vysloužit tvrdou kritiku. Bývalý poslanec za ČSSD Michal Hašek vystupování proti vládě vlastní země vnímá jako jednoznačné překročení mandátu primátora.

„Má jej od voličů k tomu, aby řešil věčně ucpanou dopravu v Praze, územní plán, krotil choutky developerů, aby fungovala síť veřejných vodovodů a kanalizací a přitom na tom nerejžoval soukromý provozovatel, aby slušně fungovali taxikáři, aby Praha jako zřizovatel podporoval maximálně školství, sociální služby či veřejný pořádek skrze městskou policii, nikoliv aby si hrál na alternativní opozici na vládní úrovni, kterou bez poslaneckého mandátu není,“ má jasno Hašek.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém facebooku pouze ironicky komentoval, že „být pokrokový neznačí pracovat pro svoji zemi, ale pomlouvat ji v zahraničí“.

Filmový producent Ivan Štefka byl ve svém vyjádření nejostřejší, podle něj jde o protiústavní činnost. „Velmi zajímavý článek, u kterého jsem pochopil, co BIS při své snaze negativně ovlivnit demokratický politický vývoj myslí protiústavním jednáním. Tento článek na to dává odpověď, Hřib a jeho kolegové z V4 se snaží zřejmě o pirátskou změnu politických demokratických procesů a systémů,“ komentuje na svém facebooku článek o koalici primátorů z iDnes.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…