Válka na Ukrajině: Rakušan vystoupil s čísly. Do ČR už dorazilo 100 tisíc uprchlíků

07.03.2022 18:08

Mezi lidmi, kteří dosud utekli do Česka z Ukrajiny po ruské vojenské invazi, tvoří víc než polovinu děti. Mezi dospělými je asi 80 procent žen, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Migrační vlna má podle něj nevídaný rozsah. Do ČR už dorazilo 100.000 lidí, speciálních víz udělilo ministerstvo vnitra více než 57.000, připomněl Rakušan statistiku, kterou dnes zveřejnil jeho úřad.

Válka na Ukrajině: Rakušan vystoupil s čísly. Do ČR už dorazilo 100 tisíc uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Rakušan řekl, že úřady musí řešit vlnu nevídaného rozsahu. Evropa podle něj podobnou rychlost migrace nezažila. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že z Ukrajiny od začátku konfliktu s Ruskem již uteklo přes 1,75 milionu lidí.

Speciálních víz ministerstvo vnitra do dneška vydalo 57.025, v neděli se stejně jako v pátek a sobotu jejich počet pohyboval okolo 12.000. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Rakušan dnes řekl, že z dospělých příchozích Ukrajinců tvoří čtyři pětiny ženy. „Z celkové populace je pak 55 procent dětí,“ řekl Rakušan. Zhruba čtvrtina lidí míří do českého hlavního města. „Praha je tím místem, kam drtivá většina příchozích míří a chce mířit,“ dodal. Většina lidí stále ještě jede do Česka za svými známými. „Mají vyjednané po vlastní linii ubytování, někdo se o ně postará,“ řekl.

Podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné se při registracích sbírají jen základní data. Úřady tak nemají informace například o vzdělání příchozích. „Diskutujeme, jak další informace zjistit a jak řešit další začleňování. Je to věcí strategické diskuse s dalšími resorty. Přesné informace nemáme,“ řekla. Podle Rakušana je množství zjišťovaných dat omezené kvůli tomu, aby se nezdržoval proces registrací.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …