Varšava zažila velkou demonstraci. Nebo ne? Polská opozice a policie se přou

07.05.2017 10:34

Polská opozice tvrdí, že dokázala do ulic Varšavy dostat desítky tisíc lidí. V sobotu proběhl velký protest proti vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost Beaty Szydlové. Poláci z různých koutů země chtěli dát najevo, že se jim ani trochu nelíbí postupné ukrajování svobody, o které se vláda podle opozice i demonstrantů pokouší. Policie však říká něco jiného.

Varšava zažila velkou demonstraci. Nebo ne? Polská opozice a policie se přou
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Až sto tisíc lidí se v hlavním městě Polska zúčastnilo pochodu svobody, aby dali najevo, co si myslí o krocích současné vlády premiérky Beaty Szydlové. Kritiky nebyl ušetřen ani polský prezident Andrzej Duda.  Akci uspořádaly polské opoziční strany v čele s Občanskou platformou, kterou před pár lety vedl současný předseda Evropské rady Donald Tusk. Dnes Občanskou platformu vede Grzegorz Schetyna. Právě ten tvrdí, že se pochodu zúčastnilo na sto tisíc lidí.

Server polského deníku Rzeczpospolita však přináší také informace varšavské policie, podle které se pochodu zúčastnilo jen asi devět tisíc lidí. Údaj se objevil na sociální síti Twitter. Občanská platforma následně obvinila policii ze lži. Na sociální síti vypukla slovní přestřelka.

Celý článek v polštině naleznete zde.

 

 

Občanská platforma i díky pochodu věří, že má šanci vyhrát příští parlamentní volby, až se tak stane, bude prý na rozdíl od vlády Práva a spravedlnosti ctít nezávislost soudů, nebude zasahovat školám do výuky a zařadí Polsko zpátky mezi standardní liberální demokracie. Odkloní se prý od modelu státu, který prosazují někdejší polský premiér a hybatel Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczynski, ruský prezident Vladimir Putin a jim podobní.

Polská vláda pod vedením Beaty Szydlové však důrazně odmítá, že by omezovala svobodu a demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Oni nenávidí národy. „Strpění“ cizince? Jásají, když přijde milion migrantů, cpou se vám do života

15:51 Klaus ml.: Oni nenávidí národy. „Strpění“ cizince? Jásají, když přijde milion migrantů, cpou se vám do života

V pátek 18. září se v Teplicích konalo setkání podporovatelů Trikolóry Ústeckého kraje za účasti pře…