Váš postoj k Tibetu je smutný, vzkazuje tibetský předák české vládě

04.06.2014 19:34 | Zprávy

Za velmi smutný považuje místopředseda tibetského exilového parlamentu Khenpo Sönam Tenphel postoj současné české vlády k Tibetu. Česká vláda by měla dál pokračovat v podpoře práv Tibeťanů, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK Tenphel, který navštívil Prahu s delegací tibetských exilových poslanců. Vyzdvihl přínos bývalého prezidenta Václava Havla pro Tibet, po jeho smrti ale ve světě nevidí žádného Havlova nástupce.

Váš postoj k Tibetu je smutný, vzkazuje tibetský předák české vládě
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka

Česká republika na konci dubna uzavřela s Čínou deklaraci, v níž uznala územní celistvost nejlidnatější země světa a slíbila, že nebude podporovat samostatnost Tibetu, který Čína k sobě násilně připojila v 50. letech minulého století. Podle Tenphela se tibetský exil už v roce 1980 vzdal požadavku na úplnou nezávislost své země, nynější přístup Prahy k Tibetu ho přesto mrzí.

"Je to velmi smutné. Česká vláda by měla pokračovat v podpoře tibetského lidu a jeho touhy po demokracii, lidských právech a svobodě," uvedl druhý nejvyšší představitel tibetského exilového parlamentu. "Ačkoli neusilujeme o nezávislost nebo odtržení od Číny, naši lidé v Tibetu hodně trpí. Nedodržují se tam lidská práva, není tam svoboda. Tibetská kultura a jazyk jsou likvidovány. Pro tyto věci chceme podporu české vlády a českých občanů," dodal Tenphel, podle něhož je získání této podpory jedním z cílů tibetské delegace v Praze. Kromě ní navštívila Belgii, Estonsko a Polsko a ještě zamíří na Slovensko, do Rakouska a do Švýcarska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Havel , Zaorálek , Tibet , Tenphel

autor: nem, čtk

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…