Ve Švédsku to vře. Kvůli sňatkům s nezletilými dívkami mezi muslimy

24.07.2018 20:17

Bruselský server Politico si všímá, jaké problémy působí Švédsku sňatky s nedospělými nevěstami, které jsou rozšířeny mezi muslimskými migranty. Toto téma může údajně ovlivnit i parlamentní volby.

Ve Švédsku to vře. Kvůli sňatkům s nezletilými dívkami mezi muslimy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně
reklama

Švédsko je dáváno příznivci liberální přistěhovalecké politiky za příklad fungující multikulturní společnosti. Při bližším pohledu se však ukazuje, že soužití zejména muslimských migrantů s většinovou společností má vzhledem k hlubokým rozdílům ve vnímání fungování společnosti značné rezervy. Konkrétně Politico zmiňuje sňatky s nezletilými dívkami, které jsou považovány v muslimské komunitě za standardní záležitost. Problém nastává, pokud si zvyklosti muslimové přinášejí i do evropských zemí.

Vedle mnoha jiného se muslimští migranti nechtějí vzdát právě svateb s velmi mladými dívkami, což ale evropské zákony zakazují. Ve Švédsku byly dle bruselského serveru zapovězeny sňatky s nezletilými speciálním zákonem v roce 1973. Výjimky jsou povolovány jen ve zvláštních případech, které jsou navíc velmi zevrubně rozebírány příslušnými úřady. S příchodem více než 160 000 migrantů se tak švédské úřady potýkají se zásadním dilematem.

Základní otázka zní, jestli uznávat, či neuznávat sňatky s mladými dívkami, které byly uzavřeny před příchodem migrantů do země. „Kritici tvrdí, že vláda je v posuzování těchto případů příliš benevolentní. Hlavním důvodem jsou obavy, aby nebyli její členové obviněni z necitlivého vnímání kulturních rozdílů,“ píše Politico s tím, že několik měsíců před parlamentními volbami toto téma začíná ovládat veřejný prostor.

„Švédsko nebylo schopno nově příchozím vysvětlit, jak funguje naše společnost. Zejména s ohledem na vnímání rodiny, sňatků a dalších takových věcí. Zatímco práva švédských dětí jsou nadstandardně hájena, tak přistěhovalcům umožňujeme, aby žili v jedné domácnosti s nezletilými,“ cituje server Juno Bloma z Liberální lidové strany. Podobný názor má také Jimmie Åkesson ze Švédských demokratů. „Nechápu, proč to vůbec musím řešit. Je přece jasné, že takové věci nelze připustit.“

Vláda ve složení socialisté a zelení však od počátku zaujala jiný postoj a sňatky uzavřené v zahraničí s nezletilými oficiálně uznává. Až nyní, v důsledku tlaku opozice a ve světle blížících se voleb, se chystají změny. Podle květnového návrhu vládních poslanců by již byly sňatky s nezletilými osobami posuzovány stejně. Tedy bez ohledu na to, jestli k jejich uzavření došlo ve Švédsku nebo v muslimské zemi. „Debata přesto pokračuje dál a její vývoj nahrává Švédským demokratům a dalším opozičním stranám.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

11:44 Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

Spory o Náhorní Karabach se opět vyostřují, Ázerbájdžán a Arménie se navzájem obviňují z agrese. Na …