Ve školách běží volby nanečisto. Organizuje Člověk v tísni, spočítá Kantar

21.09.2021 6:32

Na 335 středních školách po celé České republice se dnes druhým dnem konají Studentské volby, které napodobují reálné volby do Poslanecké sněmovny. Středoškoláci od 15 let si v nich mohou zkusit vybrat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují v říjnových sněmovních volbách.

Ve školách běží volby nanečisto. Organizuje Člověk v tísni, spočítá Kantar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Akci, která má zvýšit zájem mladých lidí o politiku, pořádá od roku 2010 společnost Člověk v tísní. Výsledky zpracuje sociologická agentura Kantar Millward Brown. Zveřejněny by měly být vpodvečer.

Před čtyřmi roky vyhráli Studentské volby do Sněmovny s náskokem Piráti, kteří získali téměř 25 procent hlasů. Druhé hnutí ANO mělo 11,88 procenta hlasů, na dalších místech se umístily TOP 09 a SPD. Víc než pět procent potřebných pro vstup do Sněmovny získali od studentů ještě Zelení, ODS a hnutí Sportovci. Akce se konala na 281 školách, bylo jich o 54 méně než letos. Celkem tehdy odevzdalo hlas 40.068 studentů.

Studentské volby věrně napodobují ty opravdové, jejich výsledky se ale v minulosti od těch reálných výrazně lišily. Skutečné volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo před čtyřmi roky hnutí ANO s 29,64 procenta hlasů. Získalo téměř trojnásobek hlasů v porovnání s druhou ODS, třetími Piráty či čtvrtou SPD. Do Sněmovny se dostaly ještě ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Cílem Studentských voleb je přiblížit mladým lidem principy demokracie a seznámit je s volebním systémem, volebními programy i kandidátkami jednotlivých subjektů. Voliči musí prokázat svou totožnost u studentské volební komise, dostanou hlasovací lístek, za plentou na něm zakroužkují vybranou stranu a vhodí ho do urny. Podle organizátorů ze společnosti Člověk v tísni hlasování ‚nanečisto‘ pomáhá zvyšovat účast prvovoličů ve skutečných volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…