Večerní okénko boje proti dezinfomacím v ČT. Reportéři nezapomněli zmínit PL

07.05.2018 22:58

Redaktoři České televize se v pořadu Reportéři tentokrát zaměřili na dezinformační weby. Kromě nejslavnějšího prorusky orientovaného webu jménem Aeronet označili jako dezinformační i server ParlamentníListy.cz. „Je zde informační válka,“ varuje publicistka Alexandra Alvarová.

Večerní okénko boje proti dezinfomacím v ČT. Reportéři nezapomněli zmínit PL
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.
reklama

Publicistka a autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová uvedla, že jí kolem roku 2014 začalo být neuvěřitelně divné, že se v informačním prostoru začíná objevovat celá řada informací, které jsou na škále zkreslení od mírných manipulací až po vyloženě sprosté lži.

„To vše navíc v tak neuvěřitelně velkém objemu, že jsem to přestala považovat za náhodu. Začal se zde vyvíjet nový typ ovlivňování, který nemá nic společného s konkrétními politiky a politickými stranami, ale má za cíl usměrnit volební chování populace směrem k negativismu, hádkám, vzdorovitému chování a zrušení demokracie, považuji to za informační válku,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi Alvarová. 

Mezi nejvlivnější dezinformační weby zařadili Reportéři ČT například server AC24.cz, Světkolemnás.cz, Svobodnénoviny.cz, Vlasteneckénoviny.cz, ale také ParlamentníListy.cz. Zmiňovaný Aeronet je prý specifický tím, že nepřejímá dezinformace z jiných webů, ale vytváří své vlastní a na rozdíl od předešlých vyjmenovaných webů u něj nelze vyhledat vlastnickou strukturu ani jména autorů.

Vedoucí centra proti terorismu a hybridním hrozbám Benedikt Vangeli uvedl, že jedním z důležitých nástrojů nějakého vlivového působení jsou dezinformační kampaně. „A to je specialita České republiky, že je zde vedeno primárně přes čtyřicítku dnes aktivních webů, které jsou často používány v rámci prokremelské propagandy,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…