Véčka v jižních Čechách nad pěti procenty

21.09.2012 12:31

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu volebních preferencí v Jihočeském kraji, který pro Blesk vypracovala agentura SANEP, v tomto kraji „potomků pětilisté růže“ nalezneme zvláštnosti, kterými byl tento kraj typický i v minulých dvaceti letech, a možná i dříve, komentuje výsledky šetření politolog Zdeněk Zbořil.

Véčka v jižních Čechách nad pěti procenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věci veřejné představily své kandidáty do Senátu

ČSSD sice také zde, oproti volbám v roce 2008, ztratila 12,7 procenta svých voličů a ODS 10,5, a to je u obou stran více než jedna třetina, ale zajímavější jsou zisky a ztráty malých nebo nových stran, které jsou odlišné než v jiných krajích ČR.

„KSČM participuje na ztrátách ČSSD minimálně 1,3 procenta, úspěšnější je Zemanova SPOZ s 5 procenty, která asi jako všude jinde nabízí azyl všem nespokojeným voličům ČSSD. Také TOP 09 a Starostové pro Jihočeský kraj mají zřejmě prospěch ze ztrát ODS, ale jejich 7,9 procenta je trochu málo s ohledem na výrazné, byť sporné autority této strany - Miroslava Kalouska (ve volbách do PS PČR 2010 jedničku kandidátní listiny za TOP 09), Vlastu Parkanovou a také místně a majetkově blízkého Karla Schwarzenberga“, řekl Zdeněk Zbořil.

„Překvapením je 5,1 procenta vládní strany Věci veřejné, celostátně poškozené defekcí skupiny Lidem a v médiích opakovaně pomlouvanou. V Jihočeském kraji je relativně úspěšná, rozhodně víc než ještě v minulých volbách byla strana SNK-Evropští demokraté“, dodal Zbořil.

reklama

autor: tan

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

4:39 372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

Malá podpora Ukrajině, kultura strachu. Tak vyhodnotil Filozofický ústav Akademie věd postoj české v…