Velká mezinárodní konference komunistů v Praze: Přijeli i soudruzi z Ukrajiny a Ruska a takto popsali dění na východě

26.05.2015 17:05

O tom, jakým způsobem budovat socialismus, ale i o současné mezinárodní situaci diskutovali v Praze o uplynulém víkendu zástupci levicových, převážně komunistických stran. Mezi 27 zahraničních účastníků patřili delegáti ze zemí, jako Kuba, Brazílie, Čína, Vietnam, Portugalsko, Německo, Řecko a Japonsko.

Velká mezinárodní konference komunistů v Praze: Přijeli i soudruzi z Ukrajiny a Ruska a takto popsali dění na východě
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Mítink komunistů v Mostě na prvního máje

Na konferenci se mluvilo například o směřování komunistických stran v Evropě. Komunistická strana Portugalska (PCP) upozornila na prohlubování krize kapitalismu, kterou podle ní společně vyvolaly Spojené státy a Evropská unie. A obdivuje ekonomický vzestup Čínské lidové republiky. Z toho jednoznačně vyplývá, že geopolitická situace se proměňuje z unipolárního světa v multipolární, ve kterém proti sobě stojí neoliberální trendy a ekonomické alternativy socialismu.

Německá levice je proti neoliberalismu, válkám i proti diskriminaci homosexuálů

Strana Die Linke je politickou stranou ve Spolkové republice Německo, která změnila charakter na pluralitní levicovou stranu, a z toho důvodu není výhradně komunistickou stranou. Mezi důležité cíle Die Linke je zahrnut boj proti neoliberalismu a vykořisťování, spojený s bojem za sociálně spravedlivý svět, který se opírá o marxismus. Die Linke je též proti válkám a fašismu a proti diskriminaci homosexuálů a menšin. Ohledně problému těchto dní, tedy velké migrace obyvatelstva do Evropy, si německá levice Die Linke myslí, že tuto problematiku mají financovat země, které ji způsobily kolonialismem a válečnými konflikty.

Na Ukrajině dochází k nacionalizaci a fašizaci

Komunistická strana Ukrajiny (KSU) varovala před rostoucím napětím středních a nižších vrstev, které je podhoubím pro fašismus a pravicový extremismus. Ten se spojuje s velkým kapitálem. Zároveň upozorňuje na rostoucí přejímání xenofobní agendy mainstreamovými systémovými politickými stranami. KS Ukrajiny mluvila také o ukrajinské krizi a roli západních mocností v této krizi.

Upozornila také, že na Ukrajině došlo 9. dubna 2014 ke schválení zákona, který se snaží o dekomunizaci země. V tomto regionu totiž dochází k nacionalizaci, fašizaci a militarizaci. Kromě toho jsou zde snahy o znevažování pojmu „Velká vlastenecká válka“ a role Rudé armády, která nesla nejtěžší břemeno a naplnila hlavní vítězný cíl války. Organizace „Černá vlajka“ rozmlátila několik památečních desek, například desku věnovanou maršálu Žukovovi.

Státní převrat na Ukrajině je prý provokován a financován USA

Komunistická strana Ruské federace (KPRF) hovořila o tom, že v důsledku kapitalismu vznikly obě světové války, protože kapitalismus tehdy vyčerpal všechny své dosavadní možnosti růstu. Současný kapitalismus viní z toho, že neplatí daně (offshore společnosti), provádí finanční spekulace a útočí na práva zaměstnanců.

KS Ruska varuje, že problém klesajících zisků kapitálu se obvykle řeší válkami. A tak v minulosti stejně jako v současnosti imperialismus sází na nacionální síly a fašismus. Například státní převrat na Ukrajině je prý provokován a financován Spojenými státy.

KS Ruska proto doporučuje zřídit komisi levicových sil pro lepší koordinaci na mezinárodní úrovni v boji proti válkám a konfliktům. Socialismus považuje za dobrou cestu, protože v jeho prospěch mluví výdobytky Kuby, Číny a Vietnamu.

Ve Vietnamu se osvědčil systém založený na státním a kolektivním vlastnictví výrobních prostředků s tržními principy

Komunistická strana Vietnamu (CPV) uvedla, že zavedla nový ekonomický model. Starý, založený na centrálním plánování, byl nahrazen státním a kolektivním vlastnictvím výrobních prostředků s tržními principy.

Vietnam v polovině 80. let 20. století zasáhla silná inflace. Důvodem byly neefektivní řízení a rozvoj. Zespolečenštění výrobních vztahů prý negativně ovlivnilo produkci. Proto je ve Vietnamu zavedena nová politika obnovy země. Ta zahrnuje rozvoj socialisticky tržní ekonomiky spojené s osvobozením tržních sil. Cíl se tak nemění, ale mění se pouze metody, kterých se dosahuje také tržním mechanismem spojeným s plánováním na makroekonomické úrovni včetně potřeby regulované ekonomiky ze strany státu. A to z důvodu, že se trh řídí vždy ziskem, což nemusí být v zájmu společnosti.

Jen od roku 1990 se ekonomika Vietnamu zvýšila 13krát. Došlo k industrializaci, poklesu chudoby a průměrný věk obyvatel se prodloužil ze 62 let na 73 let, což je téměř o 11 let. Vietnam povolil soukromé podnikání, a jeho levná pracovní síla tak láká zahraniční investory – v zemi investují například americký Intel, japonské firmy Canon a Yamaha. Ale i tak komunistická vláda neopouští svoje cíle a usiluje o cestu k socialismu.

Kuba se kvůli mezinárodní situaci otevírá zahraničním investicím

Komunistická strana Kuby (PPC) aktualizovala svůj hospodářský model, který přejímá mnoho původních myšlenek z marxismu-leninismu. S ohledem na mezinárodní situaci se země otevírá zahraničním investicím. Kromě toho fungují družstva, malé zemědělské vlastnictví a drobní podnikatelé v nestrategických odvětvích.

Kuba se zaměřuje na produkci potravin takovým způsobem, aby nebyla země závislá na jejich dovozu ze zahraničí. Zavedením progresivního zdanění se zabraňuje akumulaci majetku. V Latinské Americe je Kuba jedinou socialistickou zemí s nejvyšší životní úrovní a vyspělým zdravotnictvím ve světovém měřítku.

V Číně se zvýšila životní úroveň, ale také propast mezi bohatými a chudými

Komunistická strana Číny před 30 lety provedla reformy, na základě nichž se otevřela světu. Došlo sice ke zvýšení životní úrovně, ale současně se zvýšila propast mezi bohatými a chudými – ekonomický rozvoj v zemi přináší sociální rozdíly. Čínské vedení usiluje o to, aby čínský blahobyt pocítilo více lidí, ale rozšiřování svobod bude omezené. Znamená to tedy, že pokud poctivě pracujete, tak se váš sen naplní.

Cílem komunistické vlády v Číně je rozvíjení ekonomiky, domácí spotřeby a urbanizace. Dochází k rozvoji domácích firem, jako je například Huawey, což je největší komunikační společnost na světě. V současnosti jsou největšími problémy zajišťování bydlení, zdravotnictví a legislativa.

Čeští komunisté dávají důraz na sociální a ekonomická práva. I na ekologii

KSČM nabízí vizi demokratické společnosti svobodných občanů, politickou, hospodářskou a vlastnickou pluralitu (státní a soukromé vlastnictví), spojování červených cílů (socialistických) se zelenými (ekologickými), distanci od monopolu moci (pluralita politických stran), podporu hnutí zdola (kombinace přímé a zastupitelské demokracie).

Kromě sociálního státu je důležitý právní stát, kde je kladen důraz na politiku lidských práv (sociálních a ekonomických), mimoto ještě navíc ekologická a environmentální práva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …