Velkou debatu v ČT provázely soustavné roztržky Okamury a Hermana. „Nebát se a nekrást,“ vykřikl Schwarzenberg, když šlo o bezpečnost země

16.10.2017 22:40

O stavu demokracie hovořila desítka lídrů politických stran a hnutí v předvolební debatě ČT24. Moderátorkou večera byla Daniela Písařovicová.

Velkou debatu v ČT provázely soustavné roztržky Okamury a Hermana. „Nebát se a nekrást,“ vykřikl Schwarzenberg, když šlo o bezpečnost země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Herman

Úvodem se všichni hosté vyjádřili ke slovům prezidenta Miloše Zemana ohledně anexe Krymu, kterou považuje za hotovou věc. „Ta anexe Krymu byla velká chyba ze strany Ruska. Nám je velice líto, že k této situaci došlo,“ sdělil k anexi Krymu lídr pardubické kandidátky Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podle jeho slov by prezident neměl zasahovat do zahraniční politiky tak, jak to dělá. 

Lídr královéhradecké kandidátky Michal Kudrnáč (Strana zelených) pak Rusko odmítl jako potenciálně nebezpečného partnera. „Nejde obchodovat s územím cizího státu. Není možné, aby stát zabral území jiného státu a pak mu byly nabídnuty finanční kompenzace. Krym není součástí Ruska, to tak zkrátka není,“ podotkl.

„V zemi, která má zkušenost s rokem 1938 nebo 1968, je neakceptovatelné, aby se prezident takto vyjadřoval k okupaci jiného státu. Změnit to, co bylo vyřčeno, nemůžeme. Zahraniční politika České republiky není to, co řekl pan prezident,“ zmínil ministr kultury a lídr pražské kandidátky KDU-ČSL Daniel Herman.

„Pan prezident zkrátka nemůže odolat příležitosti, aby zaujal,“ řekl lakonicky lídr zlínské kandidátky ANO Radek Vondráček. „Vyjádření pana prezidenta, pokud se držíme ústavy, lze chápat jako nevýznamné. Zahraniční politiku určuje vláda. Výrok Miloše Zemana je zbytečné dál komentovat, zahraniční politiku určuje vláda,“ poznamenal lídr plzeňské kandidátky Milan Chovanec (ČSSD).

„Zahraniční politika je v České republice věcí vlády,“ zdůraznil lídr pražské kandidátky Karel Schwarzenberg (TOP 09). Prezident podle jeho slov podkopává zahraniční politiku českého státu. Předseda ODS Petr Fiala pak uvedl, že prezident Zeman je hlavou státu a musí respektovat určitá pravidla. „To, co pan prezident udělal, nás poškozuje,“ sdělil a zkritizoval celkovou zahraniční politiku vlády.

„Myslím si, že není potřeba výrok pana prezidenta démonizovat. Drtivá většina diskutujících na internetu s tím nemá problém. Pan prezident Zeman pojmenoval status quo,“ sdělil lídr středočeské kandidátky KSČM Stanislav Grospič. Proti souhlasné drtivé většině diskutujících na internetu protestoval Herman, podle jeho slov jsou spíše nesouhlasné reakce.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Své pak řekl i lídr pražské kandidátky Jan Farský (STAN). „Rusko vniklo na Ukrajinu. Vniklo na území demokratického státu. A náš prezident byl ten, který zradil ukrajinský lid tím, že legalizoval ruský přístup,“ uvedl Farský. Tomio Okamura (SPD) pak uvedl, jaká situace na Ukrajině je. „Byl jsem tam i po tom referendu,“ sdělil. 


ReproFoto: ČT24

Následně se všichni lídři vyjádřili ke změnám v ústavě. Fiala za ODS nevidí politickou atmosféru ani politickou vůli k tomu, aby ke změnám ústavy došlo. Razantní změny neplánuje ani Strana zelených. Ani podle Grospiče by se s ústavou nemělo zacházet jako s trhacím kalendářem. 

„K ústavě je třeba se stavět zdrženlivě,“ míní Farský. Ústavní změny pak navrhuje SPD Tomia Okamury ohledně odvolatelnosti politiků. „Dále bychom chtěli, aby soudci měli časově omezený mandát. A rozšíření pravomocí NKÚ,“ sdělil Okamura. 

Do ústavy by příliš nezasahovala TOP 09. „Nevidíme problémy v ústavě, ale v lidech, kteří ji mají naplňovat,“ zmínil Schwarzenberg. Roli NKÚ by pak posílil i Chovanec. „Co se týká ostatních úprav ústavy, já bych se osobně přimlouval za klouzavý mandát,“ podotkl Chovanec.

„Přijde mně neuvěřitelné, že ČSSD nedokázala posílení pravomocí NKÚ prosadit, když to měla v gesci,“ pousmál se Ferjenčík a zeptal se Chovance, zda jde o vtip, že se po čtyřech letech o to chce teprve pokoušet. „Vtip to nebyl,“ sdělil Chovanec s tím, že se o posílení pravomocí NKÚ chce dále pokoušet. Když pak Ferjenčík hovořil o zákonu o referendu, dostal se do sporu s Okamurou.

Otázka referenda pak rozbouřila politiky, které pak Písařovicová marně klidnila, že problematika referenda bude samostatnou otázkou. Herman se pak dostal do sporu s Okamurou ohledně financí za kampaň tehdejšího Úsvitu. „Vy lžete. Já jsem se nikdy neobohatil,“ burácel Okamura. „Vy jste naprosto prolhaný člověk,“ láteřil v otázce podepsané smlouvy, kterou mával Herman Okamurovi před očima.

Kandidáti se pak vyjádřili i k nově vzniklému úřadu, jenž hlídá výdaje na volební kampaně, a k financování kampaní. Zelení i Piráti hovořili o tom, jak si prověřují dárce finančních darů. „Jsem rád, že je nějaký orgán, který na transparentnost kampaní dohlíží,“ sdělil Kudrnáč. Okamura a Herman se pak následně opět dostali do sporu kvůli financování předvolební kampaně Úsvitu a smlouvy ohledně peněz pro Okamuru. Zavedený strop 90 milionů korun pro předvolební kampaně podle Schwarzenberga průběh kampaní však rozhodně nezklidnil. 

Ferjenčík pak mimo jiné vyjádřil souhlas s klouzavým mandátem. „Pro tyto volby prosazujeme také přímou volbu starostů. Na rozdíl od pana Babiše nechceme rušit obecní zastupitelstva,“ zmínil také lídr pardubické kandidátky. 

Anketa

Půjdete k parlamentním volbám?

98%
hlasovalo: 11639 lidí

Farský se pak obul do zákona o státní službě. „Přece je nutné, aby na takovémto zákonu byla co nejširší koaliční shoda,“ zmínil. Nesouhlas s tím, že by přeběhlíkům zanikl mandát, vyjádřil Schwarzenberg. „Zároveň jsem také proti referendům,“ podotkl čestný předseda TOP 09. „To je nejnebezpečnější nástroj, jenž kazí demokracii,“ uvedl. 

SPD pak je velmi výrazně pro referendum. „I volby jsou s nulovým kvórem,“ zastával se svého programu Okamura, jenž by nestanovoval pro referendum kvórum. „Rozhodně například požadujeme referendum o vystoupení z Evropské unie a o přijetí eura,“ zmínil Okamura. 

„My referendum v programu nemáme a nebudeme mít. Obecné referendum snižuje odpovědnost politiků. Není to žádné zlepšení kvality demokracie,“ zmínil Fiala. „Obecné referendum je zakotveno v ústavě. Neměli bychom se tomu bránit,“ sdělil Kudrnáč. Zároveň však dodal, že strana by byla pro vyšší kvórum.

Herman s Okamurou si následně opět vjeli do vlasů – a to kvůli účasti Hermana v Poslanecké sněmovně, kdy Okamura sdělil, že Herman má nízkou účast. To se ministru kultury velmi nelíbilo. Fiala se pak opětovně pustil do vlády, která podle něj nebyla úspěšná. „Podívejme se, jak se neinvestuje do vzdělání, do výzkumu, neinvestuje se do naší budoucnosti. To jsou všechno věci, které se naší vládě nepovedly,“ sdělil Fiala. 

Závěrečné téma pak patřilo bezpečnosti. Schwarzenberg poukázal na strach, který se šíří. „Zákazy jsou cesty do pekel. Nebát se a nekrást,“ zdůraznil Schwarzenberg, co je důležité. Teroristických útoků se neobává. „Nemáme se bát a jít otevřeně žít, aby ta společnost fungovala,“ dodal. 

„Nevím, o jakém strachu je řeč. Jen je třeba předvídat. Je potřeba žít s vědomím, že se tady může teroristický útok stát, a je třeba říkat veřejnosti pravdu,“ zareagoval Chovanec. „Je třeba zastavit konflikty, spolupracovat v mezinárodním měřítku,“ podotkl Herman. Rozhodně však není pro orwellismus. 

„Evropská unie je multikulturní projekt, projekt multikulturního superstátu. Již dnes se instalují barikády proti případnému teroristickému útoku. Proto my navrhujeme referendum o vystoupení z Evropské unie, navrhujeme zákaz islámské ideologie,“ popisoval Okamura. Chovanec pak oponoval, že migranti přicházející do České republiky opravdu nejsou islámští migranti. „Česká policie má situaci pod kontrolou,“ dodal. 

Závěrečný dialog patřil opět hádce Okamury s Hermanem. „Jste notorický lhář,“ bylo poslední slovo lídra SPD Okamury. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počin

21:41 Politická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počin

Předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru doběla rozpalují praktiky státní Univerzity Hradce Králové souvisej…