Velký bratr přichází

19.04.2022 18:00 | Komentář

Jak informovala mainstreamová média (tudíž to zcela jistě nebude dezinformace), naše vláda chystá zákon k potírání dezinformací. Vláda prý chce nastavit efektivnější pravidla k potírání dezinformací. Falešné zprávy a agresivní dezinformátory považuje stát za riziko, které vyžaduje novou legislativu. Před několika dny řekl v Právu vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma, že „svoboda slova… neznamená svobodu šíření dezinformací, a vůbec ne takových, které záměrně šíří cizí moc, aby ovlivnila politické poměry v jiné zemi.“

Velký bratr přichází
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Novou legislativou zaměřenou na dezinformace se zabývá ministerstvo spravedlnosti i vnitra. S výsledkem chtějí přijít během několika měsíců. Jakou bude mít zákon podobu, však zatím není jasné. Patrně bude vycházet ze slovenského vzoru, který do trestního zákona doplňuje nový skutek, na jehož základě by bylo trestné vytvářet i šířit nepravdivé informace, které by mohly „znepokojit obyvatelstvo nebo ovlivnit jeho rozhodování o závažných společenských otázkách“. Viníkům by na Slovensku v takovém případě hrozil jeden rok až pět let vězení. 
 

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42491 lidí
Jak ale víme z našich i slovenských událostí minulých týdnů, jde to i bez zákona. Ve slavný výroční den 25. února vypnul český privátní spolek Nic.cz (prý na doporučení vlády a bezpečnostní služby) řadu webů, jež byly kýmsi (kým, na to odpověď dodnes neznáme) shledány závadnými. Na Slovensku (popsali jsme to před několika dny v samostatném článku) vypnuli portál Infovojna (předtím Hlavné zprávy a další), ale tam už přímo v režii Národného bezpečnostního úradu (obdoby naší BIS). Jestliže už víme, že exekutiva a tajné služby přebírají do svých rukou pravomoc, která je v demokratické zemi výlučnou privilejí zákonodárců, pak není zřejmé, proč se naši ministři chtějí zdlouhavě zabývat anti-dezinformační legislativou. Že by to bylo z důvodů malého množství agend, které si na příslušných ministerstvech (vnitra a spravedlnosti) říkaly o akutní řešení, není moc pravděpodobné. Důvod bude nejspíš ten, že si vláda uvědomila, že vypnutím webů toho 25. února porušila Ústavu a její Listinu základních práv a svobod (včetně Všeobecné deklarace lidských práv OSN z roku 1949), a to přestává sranda. Vláda porušující Ústavu země přestává být vládou demokratickou a stává se autokracií. Nezapomínejme na to.
 
Kolem nového zákona a vůbec boje s tzv. dezinformacemi se vyjevují ještě další zajímavé aspekty. Výše citované Právo charakterizuje pracovní náplně vládního zmocněnce Klímy takto: „koordinuje mezi ministerstvy, úřadem vlády a nevládními organizacemi další postup.“ Zajímalo by mě, kde se mezi (přece jen zatím z voleb vzešlými institucemi, jako je vláda a ministerstva) najednou vzaly neziskové organizace. Podivení ale skončí, jakmile se podíváme pár let zpátky. Už proto, že víme, že náhody neexistují a každá věc má svou příčinu i důsledek.
 
Už roku 2005 vznikla organizace Evropské hodnoty. U jejího zrodu vidíme Petra Koláře (ano, ten, který rozpoutal vnitropolitickou krizi roku 1997 známou jako Sarajevský atentát), a též třeba Štefana Füleho, mezi lety 2010 – 2014 eurokomisaře za Česko. Kolem roku 2015 se Petr Kolář vcelku nepokrytě dal slyšet, že bude usilovat o prezidentskou funkci. Nakonec tak neučinil, neboť to byl na první pohled marný boj. O to víc před sebou tlačil spolek Evropské hodnoty, vedený vykutáleným pornohercem Jakubem Jandou. Spolek se původně tvářil jako intelektuální trust debatující o politických trendech, ale relativně nedávno se překabátil na „Bezpečnostní centrum“. Zde se provozuje už od roku 2016 program zvaný Kremlin Watch, zaměřený na ideologický boj proti Rusku. Připomeňme, že v té době panovalo mezi západem a východem relativní mocenské příměří (s výjimkout Majdanu), takže Kremlin Watch lze chápat jako předsunutou jednotku. Důkazy k tomu daly samy Evropské hodnoty, když zaútočily na prezidenta Zemana, jenž si „dovolil“ zpochybnit morální autoritu ukrajinských nacistů Bandery a Šuchevyče. K oběma se dnešní oficiální ukrajinská místa hlásí jako bezmála k „otcům zakladatelům“, staví jim pomníky a nosí jejich portréty v pochodňových průvodech.
 
 
Evropské hodnoty ale nejsou žádným odborným společenstvím. Studie Fakulty sociálních věd UK Praha analyzovala jejich činnost s tímto verdiktem: „„Studie think tanku Evropské hodnoty o výhledu vývoje vnějšího bezpečnostního prostředí ČR, obsahující pouze katastrofické scénáře, navíc s absurdně vysokými pravděpodobnostními hodnotami, není odbornou studií, ale projevem ideologie, který připravuje půdu pro radikální opatření odůvodněná jako prevence proti (neurčitým a nejistým) budoucím hrozbám.“ Podle Petra Bittnera z Deníku Referendum, „Janda není ochoten uznat politickou pozici, která vybočuje z primitivního studenoválečného schématu, na kterém stojí jeho vnímání světa i sama politická orientace think-tanku Evropské hodnoty.“ Bittnerův článek nesl vskutku případný titulek: „Think-tank Evropské hodnoty: Jestřáb v rouše expertním.“ (Deník Referendum 25. srpna 2018). Klíč k dnešní debatě o anti-dezinformačním zákonu hledejme právě v té větě analytiků z FSV UK: „Připravuje půdu pro radikální opatření odůvodněná jako prevence proti (neurčitým a nejistým) budoucím hrozbám.“
 

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 84297 lidí
Co se ovšem stalo v mezičase? Někdejší ministr Chovanec zjara 2017, půl roku před volbami, dohodl s informačními giganty typu Facebooku či Googlu, že budou mazat „závadné“ obsahy. Jestli si Chovanec myslel, že mu to vyhraje volby, byl na omylu. Jeho socialisté tak tak prolezli do Sněmovny a jen díky intrice namířené proti SPD mohli usednout za dosti ponižujících podmínek do Babišovy vlády. Ukázalo se tedy, že tento způsob represe a likvidace oponentních názorů nestačí. Tak byly vypuštěny na trať podivné anonymní spolky typu Čeští elfové, do hry byly (jak přiznává i Klíma v Právu) připuštěny neziskovky (třeba Manipulátoři.cz aj.) a začala ta pravá štvanice, na jejímž zdaleka ještě ne konci jsou vypínané weby, pošlapávaná Ústava a opravdu tragikomická snaha dát tomu všemu likvidačnímu činění právní rámec.
 
Nepůjde však jen o weby. Dokonce i našim vládním úředníkům (s mnohaletým zpožděním) došlo, že dominantní část veřejné komunikace se odehrává na sociálních sítích. Vládní úderka si tedy hodlá vyšlápnout i na ně. Hezkou a opravdu nehledanou tezi, která to má ospravedlnit, dodal Roman Máca z Manipulátorů (to je mimochodem dokonalý nomen omen): „Jestliže jsou weby a aktivisté na sociálních sítích vnímáni jako bezpečnostní riziko, tak pokud je něco takovým rizikem, mělo by to mít oporu v legislativě,“ řekl tento myslitel doslova. Co to znamená v překladu? Jestliže Máca, Evropské hodnoty či jiný pucflek dnešní politické elity a její nenávistné ideologie dělící občany na lepší a horší, plnoprávné a bezprávné, označí nějaký mediální obsah či jeho autora nebo šiřitele za „bezpečnostní riziko“, pak by na to měl být zákon, který toto riziko odstraní a ztrestá. Ale co když se Máca nebo Kartous nebo Janda nebo kterýkoli další Bretschneider české mediální scény sekne?
 
Ale nebojme se, oni se ve své bůhvíkomulibé činnost splést nemohou. Jsou totiž dobře motivováni, aby psali a říkali to, co právě píšou a říkají. Velký bratr na ně pilně dohlíží a všichni, v čele s nimi, spějeme do toho krásného nového světa. Inu, možná ten svět bude krásný, ale svobodně žít se v něm dát nebude.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

17:39 „Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

Zvyšuje se počet lidí, kteří se nemohou ze své práce uživit. „Jedna miliarda lidí žije ve slamech a …