Velký den pro všechny. Kupte si lístek, nebo si vystupte z vlaku, vyzýval Babiš z televize černé pasažéry

01.12.2016 23:17

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) divákům České televize z obrazovky sdělil, že projekt EET musí přivítat úplně každý – podnikatelé, zaměstnanci i zákazníci. Hospodští podle jeho názoru nemají důvod zdražovat jídlo, nebo dokonce zavírat hospody. Pak se dostali ke slovu podnikatelé a zaznělo slovo „hysterie“.

Velký den pro všechny. Kupte si lístek, nebo si vystupte z vlaku, vyzýval Babiš z televize černé pasažéry
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.

1. prosince naostro odstartovala EET – vlajkový projekt ministra financí Andreje Babiše (ANO). Šéf státní kasy vystupoval během čtvrtku v jednom pořadu za druhým a popisoval přednosti EET. Nejinak tomu bylo i v Událostech, komentářích. Tam ovšem dostali prostor i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček a prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

EET musí přivítat úplně každý, vzkazuje lidem z obrazovek Babiš

„Je to revoluční projekt a velký den pro všechny daňové poplatníky. Všichni zaměstnanci platí daně, většina živnostníků platí daně a teď přišel čas i pro černé pasažéry, aby si buď koupili lístek, nebo z tohoto našeho vlaku vystoupili,“ zářil spokojeností Babiš. Hospodští podle jeho názoru absolutně nemají důvod zdražovat, protože se jim současně dostalo daňových úlev.

„Žádný život jsme nikomu nezkomplikovali, protože uživatelsky to bylo velmi jednoduché... Dnes ty ceny zařízení jsou minimální, protože je obrovská konkurence. Software si můžete stáhnout zdarma a 90 procent podnikatelů už stejně má internet, takže se pro ně nic nezmění. Já myslím, že je to dobré i pro zaměstnance, protože pokud doteď měli nízké mzdy, tak je možná načase, aby se jim plat zvýšil, a oni tak lépe dosáhli na hypotéky nebo na vyšší důchod. Ten projekt musí každý přivítat,“ pokračoval ve chvále svého projektu ministr financí.

V tuto chvíli zákazníci účtenky často nechtějí, a ty tak končí v koši, ale Babiš slibuje, že chystá účtenkovou loterii, která by měla lidi motivovat k tomu, aby si účtenky brali a jednou za měsíc třeba vyhráli auto nebo nějakou jinou cenu. V závěru svého vystoupení konstatoval, že vláda lidem pomáhá, mezi jiným jim vrátila miliardy korun, které jim údajně sebrala pravicová vláda.

Senátorům také hodlá vysvětlit, že EET je opravdu dobrá a není správné ji rušit. „My jsme skutečně vrátili lidem 19 miliard. Senát dělá hlavně politiku, ale měli by myslet na lidi. A já přivedu do senátu podnikatele, kteří to podporují,“ uzavřel Babiš.

Vláda připustila hysterii, rozčiloval se prezident hospodářské komory Dlouhý

Pak se dostali ke slovu podnikatelé. Havlíček ocenil všechny podnikatele. „Především je třeba vysoce smeknout před čtyřiceti tisíci podnikatelů, kteří si pořizovali EET, ale také před firmami, které to zaváděly. Ty firmy to zvládly skvěle i navzdory tomu, že byl velký chaos a hysterie,“ pochvaloval si Havlíček. Prý je mu líto, že některé hospůdky končí, jen za to podle jeho názoru vůbec nemůže EET. Mohou za to prý sami zákazníci, kteří si dnes raději koupí pivo v supermarketu a donesou si ho domů, než aby šli do hospůdky.

EET si pochvaloval i Dlouhý. Tento projekt i podle jeho názoru narovná podnikatelské prostředí. „Ale současně musím říci, že jsem byl pod tlakem členské základny, která je rozdělená asi půl na půl... Mně spíš vadil ten postoj vlády. Pro podnikatele je problematický postoj vlády. Karel tady mluvil o hysterii a ta vláda hysterii připustila. Ale podnikatelský svět určitě bude s EET lepší než bez ní,“ řekl jasně prezident Hospodářské komory ČR. Něco jako EET bylo zavedeno na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, ovšem v těchto zemích se kolem toho nedělalo tolik povyku.

„Poslední věc, co bych chtěl odmítnout, jsou takové ty konspirační teorie, že někdo sbírá ve velkém data a zneužije je,“ doplnil prezident HK ČR.

Myšlenku EET přivítal i Stárek. Jen se mu nelíbí, že se v poslední době množí debaty o výjimkách. Každá výjimka představuje nežádoucí komplikaci v systému. „V závěru budou platit jen ti poctiví, kteří doposud stejně platili, a ti ostatní si nakonec najdou nějakou cestu, jak to obejít,“ posteskl si Stárek.

Havlíček se následně rozčiloval, jak někteří politici děsili podnikatele. „Tak se jim srolovaly ponožky, jakou z toho měli hrůzu, ale nakonec se všechno rozjelo bez problémů,“ zaznělo z úst Karla Havlíčka.

Nakonec se pánové shodli na tom, že rušení EET, které slibují ODS a TOP 09, je nesmysl. Pánové mají za to, že by to byl krok zpět, protože žijeme v moderní době, která si elektronizaci žádá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…