Velký průšvih na Prague Pride. Expolicistka si všimla transparentu vyzývajícího k upalování mužů zákona. A je zle

13.08.2018 19:45

„Papež pr.á kluky. Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům. Fuck gender take a Molotov burn the Police (Ser na gender, vezmi zápalnou láhev a vypal policejní stanici).“ To jsou kontroverzní transparenty, které představila na pražském Prague Pride Socialistická solidarita, jež kritizovala tento festival zleva. Zvláště ten poslední anglický text pobouřil (nejen) bývalou policistku Petru Lhotákovou a podala podnět k prošetření policejnímu prezidentovi. „Jakožto bývalou policistku a současně aktivistku za práva příslušníků mě to opravdu drtí, že se toto mohlo stát v centru Prahy za přihlížení policejního managementu,“ prozradila ParlamentnímListům.cz.

Velký průšvih na Prague Pride. Expolicistka si všimla transparentu vyzývajícího k upalování mužů zákona. A je zle
Foto: SocSol
Popisek: Takto se organizace Socialistická solidarita prezentovala v průvodu Prague Pride

Sobotní pochod v rámci festivalu Prague Pride měl i své odpůrce, kteří demonstrovali proti celé akci. Hodně se mluví o radikálech z pravé části společenského a politického spektra, kteří protestovali pod vedením Pavla Matějného z hnutí Národní obroda. Mezi nejkurióznější však patřili představitelé Socialistické solidarity, což je podle Wikipedie česká neortodoxně trockistická skupina hájící socialismus zdola. Bojuje mimo jiné proti rasismu a sexismu a hájí zájmy menšin, a to i gayů a lesbických žen. Přesto se jim Prague Pride nelíbí a kritizují ho zleva. „Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci,“ uvedli v tiskové zprávě s tím, že během průchodu Václavským náměstím se postavili před alegorický vůz firmy ExxonMobil a nenásilně zablokovali jeho jízdu. „Skandovali jsme hesla jako ‚Za duhu se neschováte‘, ‚Ropnou skvrnu duhou nezakryjete‘ a ‚We are here, we are queer, the end of fossil fuels is near‘ (Jsme zde, jsme queer, konec fosilních paliv se blíží),“ upozornili.

Zablokovaní těžaři

Anketa

Vydělala Česká republika na členství v Evropské unii?

hlasovalo: 18231 lidí
Těžařská korporace ExxonMobil je podle nich historicky jedním z největších popíračů klimatických změn proto, aby zabránila regulacím, které by znamenaly umenšení jejích zisků, a její lobbing přispěl k oddálení toho, aby byl problém globálního oteplování způsobovaného spalováním fosilních paliv přijat politickou reprezentací i veřejností. „Kromě toho má tato korporace na svědomí havárie s velkými úniky ropy do ekosystémů,“ sdělují. Dále měly v průvodu svůj vůz i další podle Socialistické solidarity problematické firmy, jako jsou Amazon, Microsoft, IBM a Google. „Sponzoring Prague Pride ze strany ExxonMobil a těchto dalších firem pokládáme za snahu vydělat ‚duhové peníze‘, tedy za formu reklamy, která znamená zacházení s genderovou a sexuální identitou jako se zbožím. Naše identita ale není na prodej!“ píší levicoví aktivisté.

„Pochod Prague Pride se snažili narušit bigotní křesťané a neonacisté. Proti těmto skupinám a jejich nenávistným projevům se ostře vymezujeme. Jsme skupina leseb, gayů, bi, trans a queer lidí a přátel. Stavíme se proti homofobii ve společnosti, vadí nám ale komerční forma festivalu Prague Pride a to, že firmy používají LGBT+ témata pro svůj marketing,“ uzavírají svoji tiskovou zprávu. Co už v ní ale nemají, je to, že sami měli na akci vyvěšené velice problematické transparenty. Věřící a nejen je jistě pobouřil ten urážející hlavu katolické církve – „Papež pr.á kluky“. K vidění byl k anarchii a nerespektování zákonů vybízející rým „Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům“ a pak asi nejkontroverznější anglický text Fuck gender take a Molotov burn the Police – v překladu Ser na gender, vezmi zápalnou láhev a zapal policejní stanici.

Odborník na extremismus Miroslav Mareš se domnívá, že jak Národní obroda, tak Socialistická solidarita se dají zařadit mezi extremistické organizace. „Z mého pohledu tyto skupiny obsahují určité extremistické prvky netolerance a celkově směřují proti zájmům demokratického ústavního státu,“ konstatoval na dotaz ParlamentníchListů.cz. Zvláště poslední transparent se hrubě nelíbil bývalé policistce Petře Lhotákové, která podala podnět k prošetření. Na svém Facebooku k tomu napsala: „Co vy na to přátelé? Spoluobčan vpředu sedící drží transparent, ve kterém vybízí k vyvražďování/upalování policistů molotovem. A já se ptám, co na to naše erudovanost na policejním prezidiu? Tímto veřejným příspěvkem vás aktivuji a podávám podnět k prošetření tohoto protiprávního jednání. Mistr evidentně podněcuje k nenávisti vůči policii, tedy jasně identifikovatelné skupině. Během pár dnů se podle zákona budu dotazovat, jak věc byla kvalifikována a pod jakým číslem jednacím vedena, stejně jako obsazení Šatovky jinými nepřizpůsobivými občany.“

Jak se toto mohlo stát v centru Prahy?

ParlamentnímListům.cz pak Petra Lhotáková ještě objasnila více. „Jakožto bývalou policistku a současně aktivistku za práva příslušníků mě to opravdu drtí, že se toto mohlo stát v centru Prahy za přihlížení policejního managementu, který dovede trestat řadové policisty za různé marginálie, jako jsou výstrojová nekázeň či drobné prohřešky. A toto jako by nebylo,“ konstatovala. „Takže se na mě obrátili příslušníci, kteří to neunesli, co se týče těch zasahujících policistů na místě,“ uvedla. Fotku stáhla na Facebooku a napsala výše zmíněný komentář. „Na to se nabalilo plno dalších příslušníků, kteří tam diskutovali. Nabralo to takových obrátek, že jsem se rozhodla za odborovou alianci integrovaného záchranného systému – kterou spoluvedu – a za institut, který řeší šikanu na pracovišti, respektive rovný přístup, podat oznámení policejnímu prezidentovi, pokud už to tedy nebylo zpracováváno a zadokumentováno jako protiprávní jednání, podněcování a navádění proti určité skupině – která tam byla jasně definovatelná – a to je tedy policie,“ vysvětlila.

Nyní bude sledovat další vývoj. „Já jsem na ně dost drzá a oni to vědí. Nelíbí se jim systém, kterým vypichuji a zveřejňuji jejich kiksy, vágnost, liknavost a na druhou stranu jejich abnormální aktivitu v určitých věcech. Je evidentní, že vše se koná na základě politické zakázky a vše se stáčí podle politické korektnosti. Což je v našem právním státě nepřípustné, protože policie musí být nestranná a apolitická. To mohu doložit v mnoha případech, že se tak vůbec neděje,“ konstatovala. „Je i docela vtipné, co jsem zveřejnila v té písemnosti adresované policejnímu prezidentovi, že příslušníci sami předesílali, čím bude argumentovat policejní management. Že ti velitelé na místě nebyli vybaveni znalostí jazyka a nevěděli, co to znamená. Oni se až komediálně dokážou vykrucovat ze svých pochybení,“ doplnila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…