Velmi osobitý názor britského redaktora na násilí páchající uprchlíky. Jsou to prý hrdinové

03.03.2016 9:51

Redaktor britského levicového deníku The Guardian Jonathan Jones tvrdí, že uprchlíci násilím překonávající ploty na evropských hranicích jsou stateční hrdinové. Svým konáním nám prý chtějí jen sdělit, abychom nezapomínali na naše liberální hodnoty.

Velmi osobitý názor britského redaktora na násilí páchající uprchlíky. Jsou to prý hrdinové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský pochod za práva uprchlíků. Na Kampě byl ukončen symbolickým posíláním papírových lodiček s přáním po Vltavě

Jones poukazuje na historické události spojené s druhou světovou válkou, kdy mnoho lidí opouštělo evropský kontinent, aby si zachránilo svůj holý život. „Nyní je tomu zase naopak a do Evropy přicházejí lidi, pro které starý kontinent představuje zemi zaslíbenou. Jejich tváře jsou plné zoufalství, úzkosti a hněvu. Jsou frustrovaní z toho, že jsou drženi proti své vůli v Řecku a jedna země za druhou před nimi zavírá hranice,“ píše v úvodu Jones.

Fakt, že se nyní do Evropy hrne za lepším životem tolik lidí, považuje Jones za velikou poctu pro Evropskou unii. „Podařilo se jí transformovat náš kontinent, který byl po druhé světové válce absolutně zdevastován. Nyní je Evropa bohatá a stabilizovaná a i přes finanční krizi nyní přitahuje migranty stejně jako Spojené státy. Trump chce na hranicích vystavět plot kvůli Mexičanům, Makedonie zase hodlá výstavbou plotu zastavit Syřany,“ konstatuje Jones.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Evropa byla mnohokrát ve své nedávné i hluboké minulosti vystrašena z ostatních, cizinců i vnitřních nepřátel. Dnes se tyto obavy zaměřují na fotografie, na kterých uprchlíci překonávají násilím hraniční ploty. Já si však trvám na tom, že na nich jsou zobrazeni stateční lidé, kteří se nám jen snaží připomenout naši zodpovědnost a skutečné hodnoty. Ti naštvaní mladí muži mohou být všichni lékaři, učiteli nebo básníky. Dívám se do jejich očí. Nemohu přece říci, že tamten člověk s brýlemi by nemohl být dobrým studentem.“

„Ovšem další z mužů, co má na sobě červenou mikinu, se dívá do země. Snaží se, aby jej nemohly zachytit objektivy fotoaparátů přítomných novinářů. Možná má dobré důvody k tomu, aby se jeho fotka neobjevila ve světových médiích. Potom se člověk ptá, co vlastně skrývá? Dívám se na ty fotografie očima naší strašné současnosti. Liberálové by si to jistě přáli, ale není bohužel tak snadné zbavit se všech svých obav. Jak si mohou být jistí, že nikdo z těchto mužů není terorista?“

„Fotografie ukazující uprchlíky, kteří překonávají hraniční ploty, jsou důvodem, proč bude migrace i nadále hlavním tématem referenda o budoucnosti Velké Británie v Evropské unii. Strach tady bude vždycky. Nevymizí, ani když jej nazveme islamofobií nebo rasismem. Jde spíš o důvod než o neznalost nebo předsudky. V minulosti byli lidé v Evropě obviňováni z čarodějnictví a kacířství, Židé se stávali terčem pogromů. Stovky tisíc migrantů přesto chtějí vstoupit na náš kontinent. Nemají vůbec tušení, co se za zavřenými dveřmi skrývá,“ uzavírá Jones.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…