Věřících podle statistik stále ubývá. Ale zato mají více dětí

27.03.2014 12:40

Věřících lidí v České republice podle statistických údajů ubývá. Situace se však může časem změnit, protože věřící lidé mají více dětí než ženy bez vyznání. Rovněž více preferují svatbu a tradiční rodinný model před neformálním partnerským soužitím. Data pocházejí ze sčítání lidu v roce 2011.

Věřících podle statistik stále ubývá. Ale zato mají více dětí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Arcibiskup Duka s kadidlem
reklama

V desetimilionovém Česku se k náboženské víře v roce 2011 přihlásilo 2,1 milionu lidí, z toho 1,46 milionu ke konkrétní církvi. Ještě v roce 2001 to přitom bylo 3,2 milionu a v roce 1991 4,5 milionu. Na druhou stranu ale roste zájem o víru mezi mladými lidmi, zejména vysokoškoláky. S tím koresponduje i nárůst prorodinných postojů.

Vztah mezi vírou a pozitivním pohledem na rodinu se projevuje i nižším počtem bezdětných žen mezi věřícími. Ty navíc mají více dětí. Patrné je to zejména v kategorii žen s třemi nebo více dětmi, do které z žen bez náboženské víry spadá pouhá jedna desetina, kdežto věřících dvakrát tolik. A mezi příslušnicemi církve římskokatolické se dokonce blíží čtvrtině.

Důvodem je podle serveru Novinky.cz zdůrazňování rodiny, společné všem náboženstvím. Věřící lidé zůstávají méně často svobodní a jejich manželství bývá stabilnější. Experti na rodinu však zdůrazňují, že v tomto případě je důvodem nepřípustnost rozvodu, a statistika tedy nic neříká o tom, jak je manželství šťastné. Na druhou stranu se ale snaží o nalezení řešení manželských problémů a obecně ke vztahu přistupují tolerantněji.

Procento věřících se liší i regionálně. Zatímco na Moravě jednoznačně deklaruje své náboženské postoje třetina obyvatel, v Čechách je to pouhých 15 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …