Veterán ČSSD vysvětluje Dienstbierův neúspěch. Není to prý tak složité

21.03.2013 9:28

Po sjezdu ČSSD se objevila řada komentářů, hodnotících zejména neúspěch Jiřího Dienstbiera, který neobhájil pozici ve vedení strany. Většina z nich, bez ohledu na názor na ČSSD, to označovala jako neúspěch předsedy strany Bohuslava Sobotky.

Veterán ČSSD vysvětluje Dienstbierův neúspěch. Není to prý tak složité
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Nezvolený Jiří Dienstbier na 37. sjezdu ČSSD

Podle bývalého poslance ČSSD Zdeňka Jičínského se prezidentskému kandidátovi strany nevyplatil příliš kritický postoj k prezidentu Miloši Zemanovi. V prezidentské volbě podle něj Dienstbier dokázal udělat slušný výsledek, neboť vítězství od něj vlastně ani nikdo neočekával. Za to si zasloužil ve vedení strany zůstat.

Jenže nezůstal, a přičinil se o to prý sám. Jičínský mu vyčítá zejména prohlášení, že se před druhým kolem prezidentské volby choval k Zemanovi stejně, jako před prvním. „Nepotvrzuje tím svůj zásadový postoj, ale to, že nevzal dostatečně na vědomí, že se 'bitevní pole' radikálně změnilo,“ píše Jičínský ve svém komentáři pro Právo.

Ve druhém kole proti sobě stál kandidát levice, o kterém si můžeme myslet cokoliv, a kandidát pravice. Proto Dienstbier neměl vybočovat z řady, obzvlášť když se za Zemana postavila i jeho strana. Představitel levicové strany podle něj musí podpořit levicového kandidáta proti ministrovi asociální vlády a předsedovi strany, která se prohlašuje za jedinou pravici.

Tak to podle Jičínského vnímala většina ČSSD a právě proto delegáti Dienstbiera zavrhli. Žádné jiné sofistikované úvahy, se kterými nyní přicházejí komentátoři, v tom nebyly.     


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…