Víc uprchlíků ze Sýrie, než v roce 2015. Máme vážné informace od Policie ČR

21.09.2022 4:39 | Kauza

Migranti, převážně Syřané, jsou po ilegálním překročení hranic zajišťováni především na Břeclavsku a Hodonínsku. To nám napsal jihomoravský policejní komisař Bohumil Malášek. Čtenářka ParlamentníchListů.cz se totiž pohoršovala nad situací na železnici na jihovýchodě republiky. A tak jsme se zeptali za ni.

Víc uprchlíků ze Sýrie, než v roce 2015. Máme vážné informace od Policie ČR
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

„Chtěla bych vás informovat, že v Břeclavi Policie ČR asistuje a usazuje do vlaku do Prahy ilegální uprchlíky ze Sýrie a Turecka. Hovořila jsem s průvodčím a ten mi řekl, že je slovenská policie odmítá přijmout nazpět," napsala nedávno ParlamentnímListům.cz čtenářka ze Slovenska, co zjistila při jízdě vlakem k nám. V jihomoravském okresním městě opravdu začalo být horko a počty uprchlíků, kteří se do země dostávají z jihovýchodu Evropy, strmě rostou.

Policejní hlášení

„Evropa je již delší dobu v migrační krizi a ta se pochopitelně nevyhýbá ani České republice," začal dost obecně svou odpověď komisař Bohumil Malášek z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, když jsme tam požádali o komentář ke zjištěním čtenářky.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí
„Migranti, převážně Syřané, jsou po ilegálním překročení hranic zajišťováni především na Břeclavsku a Hodonínsku. Cizinci byli většinou několik let usídleni v Turecku a jejich cesta obvykle vede do Německa nebo severských zemí. Za dobu migrační krize jsme nepřijali oznámení o protiprávním jednání v podobě majetkové či násilné trestné činnosti," pokračuje Maláškova zpráva s tím, že nelegální migrant je zajištěn a převezen do registračního místa, které sídlí v budově Okresního ředitelství Policie v Břeclavi. Tam s cizinci probíhají registrační úkony. Zjišťuje se totožnost, odebírají se otisky prstů, probíhá fotografování. Uprchlíci jsou poučeni, že se můžou dostavit na Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR k vystavení víza strpění. Pokud kapacitně břeclavské registrační místo nestačí, vozí policisté migranty na pracoviště cizinecké policie do jiných krajů.

Nakonec poručík Malášek poslal i zajímavou statistiku. Od začátku roku do 15. září bylo českou policií zajištěno 6305 cizinců, přičemž jen za patnáct dní v září to bylo 2931. Podobné je to s převaděči. Od začátku roku ke zmíněnému datu jich policisté zadrželi padesát, nicméně jen za patnáct zářijových dní sedmnáct. Přičemž loni bylo zajištěno 483 cizinců.

Hůře, než za krize

„Šestašedesát Syřanů zadržela v pátek cizinecká policie na železničním nádraží v Břeclavi. Uprchlíci jeli v dopoledním vlaku z Maďarska do Berlína. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové to byla první větší skupina běženců od úterý, kdy policie zajistila ve vlacích ze Slovenska a Rakouska 214 uprchlíků," napsaly 4. září 2015 Novinky.cz.

Situace je po sedmi letech, nehledě na uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny, ještě mnohem horší. O uprchlické krizi na hranicích se Slovenskem a Rakouskem vypovídá článek reportéra Brněnského deníku.cz z 12. září. Mladí muži ze Sýrie plní prostory bývalé školy v Břeclavi, kde je dnes registrační místo pro uprchlíky. Velitel tohoto registračního pracoviště Roman Pittner mu sdělil, že letošní čísla jsou vyšší než ta z migrační vlny v roce 2015. V převážné většině jde podle policistů o Syřany v produktivním věku od dvaceti do čtyřiceti let. „Dostal jsem se sem přes Kurdistán, Turecko, Albánii, Kosovo a Srbsko,“ popsal Brněnskému deníku.cz syrský mladík s rouškou. (Snímek pochází z uprchlického tábora u města Dahúk, které se nachází v autonomní oblasti Irácký Kurdistán. pozn. red.) Pro naprostou většinu z nich je však Česko transitní zemí.

Čtenářka ParlamentníchListů.cz ze Slovenska nakonec připsala: „Nechápu hloupost lidí, kteří asistují při sebevraždě vlastních národů, protože jestliže jsme nyní jen transitními zeměmi, tak zanedlouho nebudeme. I Německo bude jednou plné a potom se staneme zeměmi cílovými!"

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

19:44 Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

Někdejší člen zemanovců, zpěvák Milan Drobný poskytl rozhovor serveru iDnes.cz. Mimo jiné uvedl, že …