Vidím tu předsedu, který má "koule" a je tvrdý, vychválil Chovanec Sobotku

31.10.2013 13:14

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec původně hlasoval proti předsedovi Bohuslavu Sobotkovi a zúčastnil se dnes tolik propírané schůzky u prezidenta republiky v Lánech. Nyní však svého předsedu podpořil a serveru Česká pozice poprvé obsáhle vysvětluje proč.

Vidím tu předsedu, který má "koule" a je tvrdý, vychválil Chovanec Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje
reklama

„Bylo mi řečeno, že jde o přátelské pozvání prezidenta Miloše Zemana, a to se neodmítá. Ta schůzka nebyla uspořádaná narychlo v den voleb, ale tři dny před jejich koncem,“ uvedl Chovanec o schůzce v Lánech. Měl prý pocit, že iniciátorem setkání nebyl prezident Zeman, ale první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Chovanec prý nebyl u celé schůzky, v jejím závěru jednali Miloš Zeman a Michal Hašek mezi čtyřma očima. „Než jsem odešel, bylo to příjemné popovídání s panem prezidentem u povolebního guláše,“ popsal plzeňský hejtman. On sám prý kolegům říkal, že jezdit do Lán pár hodin po volbách je nesmysl. A druhý nesmysl prý bylo jednání zapírat, zvlášť když už při odjezdu účastníci věděli, že schůzka byla prozrazena.

Anketa

Kdo vás ze členů ČSSD nejvíc zklamal?

hlasovalo: 13723 lidí
Chovanec sám již dříve mluvil o tom, že v ČSSD se musí něco změnit, že situace rozdělení na dva tábory není dlouhodobě udržitelná. „Bohužel se situace na březnovém sjezdu nevyřešila, věci se jen překryly. To byla veliká chyba. Vztahy se měly vyčistit,“ myslí si.

Hašek si ale myslí, že vzedmutí členské základny, které nastalo, by straně mohlo prospět. „Potřebujeme se obrodit, přitáhnout mladé lidi, nové členy, potřebujeme frakce, ale na bázi nápadů a idejí. Nesmíme být ovcemi – zemanovci, haškovci, sobotkovci,“ myslí si.

Prvním atakem na předsedu prý byla už skrytá snaha o jeho odvolání na počátku volební kampaně. Tehdy jeho odpůrci na zasedání ÚVV prosadili hlasování o tom, že Sobotka bude stranickým lídrem do voleb. „Chyba byla, že jsme vůbec hlasovali o tom, že Sobotka je kandidátem ČSSD na premiéra, to bylo jasné, když byl naším předsedou. Když už se to ale stalo, měli jsme mu aklamačně vyjádřit stoprocentní podporu, abychom v kampani byli přesvědčiví,“ myslí si Chovanec. Těsný výsledek byl podle něj „kopnutím předsedy do kolene“.

Na povolebním zasedání předsednictva pak hlasoval proti Sobotkovi, což nyní vysvětluje svou frustrací. „Na předsednictvu jsme se čtyři hodiny zabývali jen svými problémy, žádná diskuse o vyjednávání s potenciálními koaličními partnery. Lidi se tam hádali, kdo jak špatně vylepil plakát,“ líčí. Vrcholem však prý bylo, když se celá kampaň začala házet na Sobotku. On jako volební manažer prý ví, že kampaň mu schvalovalo celé vedení.

V současnosti prý Chovanec vidí doposud nevídanou aktivitu řadového členstva, které podporuje předsedu Sobotku. „Nechci dělat Machiavelliho, ale v posledních dnech tu vidím předsedu, který má `koule`, je racionální, je tvrdý a razantní. Jsme v době, kdy Bohuslav Sobotka je rozhodný šéf sociální demokracie,“ vychválil jej.

Fotogalerie: - Za Bohuslava Sobotku

U sochy Masaryka na Hradčanech proběhl mítink na p...
Ten byl předsednictvem ČSSD nečekaně odvolán z fun...
Jeho místo zaujal jeho rival Michal Hašek
Podle Sobotky odvolání není platné, neboť předsedn...
Michala Haška podpořil i Miloš Zeman
Stoupenci Bohuslava sobotky odměnili jeho projev p...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…