Viktor Orbán u Soukupa bránil evropské hodnoty a odhalil, co dělá Soros

30.11.2018 22:11

Jaromír Soukup v pátečním Duelu na TV Barrandov hostil vysokého představitele blízké země z Visegrádské čtyřky, premiéra Viktora Orbána. Maďarský premiér Čechy a jejich premiéra označil za spojence, neřkuli přátele, a střední Evropu jako nositele evropských hodnot. Promluvil o Georgi Sorosovi a nechyběla ani slova o Bruselu a liberálech.

Viktor Orbán u Soukupa bránil evropské hodnoty a odhalil, co dělá Soros
Foto: Repro Facebook Jaromíra Soukupa
Popisek: Viktor Orbán v Duelu s Jaromírem Soukupem

Jaromír Soukup se již před vysíláním pořadu chlubil svým hostem, jak dokazuje tento status, ve kterém označil rozhovor za skvělý a všem doporučil, aby ho zhlédli.

Jaromír Soukup se jako první zeptal maďarského premiéra, co pro něj znamená Česko. Orbán jmenoval česká literární a kinematografická díla jako kniha Nesnesitelná lehkost bytí nebo film Hoří, má panenko, zkrátka kultura populární již od 60. let 20. století. V politice vidí Česko jako dobrého spojence Maďarska, uvedl, že stejně jako Maďarsko patří k prostoru, který má velkou budoucnost, ale zároveň v minulosti velmi trpěl. A prý je Česko pro Maďary i dobrý spojenec ve Visegrádské čtyřce. Pak se Orbán rozmyslel a vztah Česka a Maďarska popsal jako víc než spojenectví, ale jako přátelství.  A dodal, že je vděčný, že jako vláda kritizujeme smlouvy OSN, od kterých Maďarsko odstoupilo.

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 24933 lidí

Viktor Orbán také pravil, že cítí, že jsou to právě země střední Evropy, které reprezentují evropské hodnoty. Když se prý podíváme na Budapešť či Prahu, tak tato města jsou zosobněním Evropy. Také dodal, že v Evropě se vede již delší dobu politický boj a liberálové už cítí, že ho prohrají. Obvinil Brusel, že nahlíží na tyto poražené jako na spojence, což by podle Orbána neměl, vzhledem k tomu, že má sloužit národním státům a ne naopak. „Liberálové mě nenávidí, protože pro ně je sen Evropa, která se zbaví dějin,“ řekl premiér a dodal další věci, kterých liberálové chtějí Evropu zbavit, jako je tradiční rodina, národy či náboženství. Řekl, že většina Maďarů je proti, a proto jsou černé ovce v Bruselu. Také okomentoval kvóty na migranty: „Kvóty jsou směšné, když praskne voda v domě, tak se nerozhoduje o tom, kdo si vezme kolik vody.“

Orbán si prý váží Andreje Babiše, je rád, že do evropské politiky přišel někdo zvenčí, kdo přináší svěží vítr. Zmínil, že v politice se pohybuje již 30 let a příchod lidí s rázným myšlením vítá. Také Babiše pochválil, že měl jako ministr financí skvělé výsledky, což v Maďarsku obdivovali. Dodal, že se v EU a při jednáních Babiš může opřít o něj a on o něho.

Fotogalerie: - Příjezd Viktora Orbána

Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána
Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána ke Kram...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Před příjezdem maďarského premiéra Viktora Orbána ...

Jaromír Soukup se také maďarského premiéra zeptal na zákon, který postihuje neziskové organizace, které pomáhají migrantům, a na George Sorose. O něm Orbán řekl, že stejně jako spousta jiných Maďarů je velmi nadaný, talentovaný, je schopen dobře organizovat, aby dosáhl svých záměrů. Říká, že je schopen se se Sorosem bavit o mnoha filozofických tématech, ale když jde o migraci, tak je zde červená čára a tou je národní bezpečnost. A že takové věci neumožní, protože by to zvýšilo kriminalitu. Dodal, že nemůže lidi placené Georgem Sorosem umlčovat, ale musí se odhalovat, že jsou jím placení.

Ke kauze Babišova syna se Viktor Orbán nevyjádřil. Ale uvedl, že časy se mění a že před 20 lety něco takového nebylo. Prý se u novinářů používají stále drsnější metody a politika začíná připomínat zápas v kleci.

Pokud jse o Visegrádskou čtyřku, Orbán konstatoval, že její země mají dvakrát větší růst než zbytek EU. „Jsme motorem EU. Nejsme žebráci, máme výkon, máme skvělé ekonomiky,“ vyjádřil se premiér. Ale vidí i prostor pro zlepšení a další investice. Jmenoval například dálnice, železnice, rychlovlaky i plynovody. Soukup se ptal, zda by se měla čtyřka rozrůst o Rakousko. Orbán na to odvětil, že rozšiřování o další členy je velice těžké vzhledem k tomu, že se málokdy najde v tomto směru konsenzus a vyslovil se, aby raději čtyřka zůstala kompaktní, ale pěstovala speciální vztahy s různými zeměmi, jako je např. Rakousko nebo balkánské země.

Soukup se na konec zeptal, co Evropa potřebuje. Orbán odpověděl, že Evropa potřebuje volby. Má za to, že je potřeba vyměnit činitele, jako jsou eurokomisaři, kteří byli zvoleni před pěti lety. Pak prý vznikne Evropa, „která se bude mít ráda“.

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…