Visegrád získá v boji proti kvótám nového spojence. Ze slov nastávajícího rakouského kancléře v Bruselu omdlévají

17.12.2017 11:59

V Rakousku se uskutečnily volby v polovině října a v relativně krátkém čase – o dva měsíce později – se zformovala koaliční vláda Rakouské lidové strany a Svobodné strany Rakouska. Povede ji teprve jednatřicetiletý Sebastian Kurz. Tento poměrně mladý politik se může stát důležitým spojencem České republiky.

Visegrád získá v boji proti kvótám nového spojence. Ze slov nastávajícího rakouského kancléře v Bruselu omdlévají
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Český premiér Andrej Babiš agentuře Reuters prozradil, že v noci ze čtvrtka na pátek vedli lídři EU velmi bouřlivou diskusi o uprchlické krizi, o tom, jak ji řešit. Zatímco státy jako Itálie a Řecko vyžadovaly zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků pro všechny státy, státy Visegrádské čtyřky – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – systém povinných kvót odmítají jako nefunkční a totálně nevhodný.

Zanedlouho však V4 získá nového spojence – přicházejícího rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který u našich jižních sosedů vyhrál volby mimo jiné proto, že se kriticky stavěl k dalšímu přerozdělování uprchlíků. Ještě kritičtější v otázkách migrační krize byli rakouští Svobodní, takže rodící se koalice přijde s takřka absolutní jistotou na pomoc zemím V4.  

„Budeme pracovat na změně chybné politiky EU k uprchlíkům. Kvóty skutečně nefungují,“ prohlásil Kurz po summitu Evropské unie v Bruselu. Jeho slova českým čtenářům přinesl server Reflex.cz.

Celý článek naleznete zde.

Ještě v roce 2015 Rakousko přijalo přes 90 tisíc azylantů, ale od té doby se leccos změnilo. Především se posunuly společenské nálady. Rakušané už nejsou k přijímání nových migrantů svolní tolik, jako byli dřív. Některé spolkové země dokonce snížily sociální dávky, odradily od cesty do země ty migranty, kteří si jdou do EU především pro dávky. V loňském roce Rakousko přijalo 37 tisíc uprchlíků a počet přijatých chce dál snižovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…