Vitásková odvádí pozornost od vlastních prohřešků, tvrdí bývalé vedení ERÚ

09.03.2013 12:53

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková podala žalobu na bývalé vedení. Podle ní je zodpovědné za miliardové škody kvůli špatně nastaveným cenám energií. Bývalí šéfové úřadu ale tvrdí, že se Vitásková pokouší odvést pozornost. Informuje server iDnes.cz.

Vitásková odvádí pozornost od vlastních prohřešků, tvrdí bývalé vedení ERÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické pole
reklama

Podle Vitáskové je bývalé vedení zodpovědné za velké zdražení proudu pro spotřebitele. Dva lidé z bývalého vedení ale tvrdí, že podivné praktiky se na ERÚ děly i pod dohledem Vitáskové. Její výroky a trestní oznámení prý mají odvádět pozornost.

Vitásková možná kryje svou známou na ERÚ, kterou obvinila protikorupční policie

„Jsem přesvědčen o tom, že nařčení paní Vitáskové mají jiné pozadí, než jsou výkupní ceny solární elektřiny,“ řekl deníku MF Dnes bývalý místopředseda ERÚ Blahoslav Nemeček. Odmítl zároveň, že by docházelo k záměrné manipulaci při výpočtu cen.

V pozadí se údajně jedná o podezření z podvodu při spouštění dvou solárních elektráren, spadajících do skupiny magnáta Zdeňka Zemka, na Chomutovsku. Konkrétně se jedná o společnosti Saša Sun a Zdeněk Sun. Protikorupční policie už minulý rok v říjnu obvinila devět lidí. Z toho jsou tři pracovníci ERÚ, mezi nimi i bývalá šéfka odboru licencí Michaela Schneiderová. A tu si do úřadu přivedla právě Vitásková, protože to je její dobrá známá.

„Nepochybuji o tom, že výpady proti bývalému vedení a kauza podvodu s licencemi spolu souvisí,“ míní Antonín Panák, bývalý šéf odboru legislativy ERÚ a později také místopředseda úřadu, pod kterého obor licencí spadal.

Schneiderová zastavila prověrku podezřelých licencí

Schneiderová byla obviněna ze záměrného zneužití pravomoci úřední osoby. Zastavila totiž prověrku podezřelých licencí, které na Silvestra v roce 2010 za podivných okolností vydali dva úředníci ERÚ. Licence byly pro elektrárny Zdeňka Zemka.

"S ohledem na to, že jde o dvě elektrárny s velkým výkonem a z podvodného jednání úředníků měla vzniknout obrovská škoda až 1,9 miliardy korun, hrozí v tomto případě nejvyšší sazba odnětí svobody pět až dvanáct let," sdělil deníku MF Dnes dozorující státní zástupce Pavel Mezlík.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…