Víte, jak dopadl Drahoš. Předpovídali mu 60 procent... Varování pro Pavla

15.01.2023 13:13 | Komentář

První kolo prezidentských voleb skončilo a čeští politologové a novináři jsou tu se svými analýzami. Bohumil Pečinka už tuší, jaká skupina může rozhodnout druhé kolo, zatímco Petr Honzejk už odhaduje, jakou špínu Andrej Babiš na Petra Pavla bude vytahovat.

Víte, jak dopadl Drahoš. Předpovídali mu 60 procent... Varování pro Pavla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel postoupil do druhého kola prezidentské volby. V jeho volebním štábu bylo veselo

Politolog Stanislav Balík se na webu Reflex.cz zamyslel nad šancemi obou kandidátů pod vlivem zkušeností z minulých prezidentských voleb. Pro Petra Pavla je nejvíc alarmující osud Jiřího Drahoše, kterému dali podporu téměř všichni vyřazení, součet jejich hlasů měl být někde kolem 60 %, ale nakonec získal jen 48,6 %.

„K voličům poražených kandidátů je nutno přistupovat v zásadě jako k nerozhodnutým z doby před prvním kolem. Vše je totiž otevřené,“ podotýká děkan brněnské FSS.

Andrej Babiš má podle něj těžší pozici, než Miloš Zeman před pěti lety. A proti němu hovoří i jiná volební zkušenost – ze sněmovních voleb 2021. Třicet pět procent už v prvním kole totiž současně znamená, že bude mít větší problém shánět další podporu pro kolo druhé. K tomu politolog podotýká, že k Babišovi už zjevně přešla značná část voličů SPD, když se její kandidát Jaroslav Bašta předvedl pro mnohé jako podivín.

Na případě výsledků v okrese Bruntál, kde ANO obvykle boduje nejvíce, pak rozebral, že Babišovi zde zůstalo „viset“ asi třináct procent hlasů. Totéž například ve Znojmě, kde rovněž ANO a SPD bodovaly.

Volby opakovaně prokazují rozdělení společnosti na dvě celkem vyrovnané poloviny, mezi kterými se hlasy přelévají jen nepatrně. Čísla ale podle Balíka ukazují, že Petru Pavlovi se podařilo najít skulinu a čerpat ne úplně zanedbatelnou část z „Babišovy“ poloviny.

Pomohl mu i fakt, že koalice nenominovala vlastního kandidáta, takže se Babišovi prozatím nepodařilo vtisknout volbám ráz referenda o Fialově kabinetu. Což se ale ve druhém kole může změnit.

Politolog podotýká, že Andrej Babiš vždy uměl překvapit. Deset let si systematicky vytvářel voličskou bázi, která dokáže vtáhnout i takové, od kterých by to na první pohled nikdo nečekal.

„Nepodceňujte Andreje Babiše. Jakkoli se situace před druhým kolem jeví jednoznačně, jeho tiskovka nám ukázala, že se nevzdává,“ přidal se i Vratislav Dostál na Echo24.cz.

Bohumil Pečinka si na Reflexu dovolil prognózu, že volby letos rozhodnou tradiční voliči KDU- ČSL. „Lidovecký volič“ je v naší politice specifický fenomén, který dokáže v některých částech regionů jižní Moravy a východních Čech přinášet své straně výsledky vysoce převyšující zbytek republiky, a právě jejich zásluhou jsou lidovci konstantou české politiky.

V roce 2018 tito voliči hlasovali pro Pavla Fischera. A i když jejich kandidát podpořil Jiřího Drahoše, minimálně polovina z nich jeho doporučení nevyslyšela. Což v těsném souboji rozhodlo pro Miloše Zemana.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17754 lidí
Letos Pavel Fischer podpořil Petra Pavla, ale co to udělá s jeho voliči, kterých je navíc méně než před pěti lety, zatím nevíme.

Druhým faktorem, který by podle Pečinky mohl rozhodnout druhé kolo, jsou „noví voliči“, kteří nepřišli k prvnímu kolu. Upozorňuje ale, že zatímco minule přišlo v prvním kole 61 %, letos to bylo 68 %. To tedy ukazuje, že zásobárna „nových hlasů“, která minule zachránila Miloše Zemana, je letos výrazně menší.

Komentátorovi ale přijde, že Andrej Babiš usiluje o opačnou možnost. Aby Pavlovi přišlo voličů méně. Tak čte jeho bouřlivé vystoupení na sobotní tiskovce, o které napsal, že „od slavné řeči Jiřího Paroubka po volbách v roce 2006 nikdo nepronesl nic tak strašného“.

Pečinka si ale myslí, že tento moment by naopak mohl Pavlovy voliče zmobilizovat. „Představa, že po tomto hulvátském projevu skončí Andrej Babiš na pět let v tradičním sídle českých králů, musí vést část společnosti k ještě větší rozhodnosti mu říct: Andreji končíme,“ myslí si.

S tím souhlasí i Petr Honzejk z Hospodářských novin, podle kterého nebude hlavním tématem kampaně „antibabiš“, ale „antipavel“.

„Strategie Babišovy marketingové mašinky je zřejmá. Vzhledem k vysoké volební účasti v prvním kole a k nejisté podpoře SPD v kole druhém příliš možností získat nové voliče nemá. Zemanovu mobilizaci původních nevoličů z roku 2018, skrze pomlouvačné billboardy „Stop migrantům a Drahošovi“, zopakovat nedokáže. Musí tedy udělat něco jiného: Pokusit se odradit voliče liberálního tábora od volby Petra Pavla,“ uvažuje komentátor.

Očekává prý informace o tom, že se Petr Pavel dopouštěl domácího násilí, nebo varování před „jakousi vojenskou juntou“.

Petr Honzejk ale není ve svých komentářích úplně nestranný. Na twitteru se přiznal, že na vítězství Petra Pavla si u sázkové kanceláře vsadil deset tisíc korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Šupák ulhanej co si nechá narůs fiusky aby vypadal jako ,,tatíček, TGM ??!!!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePettt , 15.01.2023 13:22:07
Na to by byl dobrej kašpar na hradě :))))

| 9 | 0

Další články z rubriky

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

10:25 Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla bud…