Vláda chce snížit peníze na kulturu. Komentátor Steigerwald: To si nedovolili ani komunisti

11.06.2014 9:04

Dramatik a komentátor Karel Steigerwald se na stránkách deníku MF DNES, kde pravidelně glosuje, rozčílil nad snižováním rozpočtu na kulturu. Někde jsme podle něj svědky takového zacházení s kulturními statky, na jaké si netroufli ani komunisté.

Vláda chce snížit peníze na kulturu. Komentátor Steigerwald: To si nedovolili ani komunisti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus, Miroslav Šlouf a Miloš Zeman v hereckém podání ve hře Miloš Ubu
reklama

Financování kultury z veřejných rozpočtů podle Steigerwalda ukazuje nekulturnost těch, kteří o penězích rozhodují. Například v Ústí nad Labem projevuje magistrát neobyčejně svérázně hrdost na Činoherní studio, které dokázalo v nuzných podmínkách regionu provozovat divadlo způsobem, uznávaným i v zahraničí.

Radnice mu přiškrtila dotace takovým způsobem, že muselo přejít do partyzánských podmínek rozpadlého kina a slavní herci, kteří kdysi souborem prošli, pořádají na soubor veřejné sbírky. Cílem je vybrat tři a půl milionu. Přitom jen na akci „vítání občáků,“ o kterou se nyní zajímají orgány činné v trestním řízení, se oněch milionů rozfofrovalo jedenáct.

„Co si z obavy před veřejností netroufla ani komunistická věrchuška, která zakazovala jen jednotlivé osoby a hry, nikoliv divadlo jako celek, to si bez obav troufl ústecký magistrát,“ píše k tomu Steigerwald. Totéž se nedávno stalo i v Praze,  kde radní stopli divadlo evropského formátu.

„Jistěže je osvícený trend plíživé likvidace kultury jako něčeho rušivého, čeho je u nás moc a většinou se to ani neobejde bez sprostých slov a obnažování herců, případně všelijakých nesmyslně počmáraných obrazů a skřeků,“ posmívá se Steigerwald.

V tomto duchu prý neobyčejně prozíravě postupuje ministr financí Andrej Babiš, když chce rozpočet státu na kulturu seškrtat rovnou o miliardu. Steigerwald nepochybuje, že pod jeho výkladem ministr kultury Herman uzná, že prostor pro úspory zde skutečně je. „Filharmonie přece nemusí být tak velká. Jen těch houslí, co je tam. A divadla se dají spojit s kolotoči v ekonomicky silné zábavní holdingy,“ vysmívá se komentátor.    


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

13:50 90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY ROBERTA ŠLACHTY (VII. díl) Na oddělení kriminální služby probíhaly, tak…