Vláda má dilema: Zájmy slunečních carů, nebo českého průmyslu

07.10.2010 13:31

Hrozba prudkého růstu cen elektřiny, který může způsobit solární energie, je podle komentáře Jana Macháčka v HN nezměrný průšvih, s jehož dopady by se česká ekonomika vyrovnávala dvacet let.

Vláda má dilema: Zájmy slunečních carů, nebo českého průmyslu
reklama

Postoj vlády k solární energii je testem toho, jak pevně jsou zájmy slunečních carů provázány s českou politikou. „Je vláda ochotna vyměnit zájem většinou neviditelných investorů z různých ostrovů za likvidaci českého průmyslu?" ptá se Jan Macháček v komentáři Hospodářských novin a podivuje se nad návrhy a úvahami, které vypadávají z vládní dílny.

Žasne především nad nápadem na zdražení plynu a uhlí, ze kterého by se občanům a firmám kompenzovala vysoká cena energií. „Takže místo zdražení energií se zdraží lidem plyn a uhlí a snadné zisky solárních carů zůstanou nedotčeny?" ptá se Macháček.

Exministr Rusnok navrhuje vyhlásit stav legislativní nouze

Za ještě šílenější pak považuje návrh na zvýšení DPH a z toho kompenzovat zvýšený příplatek za obnovitelné zdroje, což je ten samý scénář: lidem se díky zvýšenému DPH zdraží léky (například), ale na státem garantované zisky tajemných slunečních gigantů se nesáhne. „A nemělo být náhodou zvýšení DPH pilířem připravované penzijní reformy?" připomíná komentátor.

Dává pak do kontrastu názor ekonoma Pavla Sobíška, který tvrdí, že musíme dražší elekřinu unést, když už vzniklo tolik solárních elektráren, a bývalého ministra Jiřího Rusnoka, který si jako jeden z mála uvědomuje vážnost situace, a proto navrhuje, aby vláda vyhlásila stav legislativní nouze a odebrala slunečním investorům, co jim slíbila.

Občanům a firmám hrozí, že budou víc platit dlouhých dvacet let

Macháček je přesvědčen, že nejjednodušším a nejčistším řešením je zavedení zvláštní solární daně z jedné kilowatthodiny a snížení příplatku za obnovitelné zdroje. Přitom nejde o zrušení podpory tohoto druhu energie. „Stát slíbil vysoké výkupní ceny na patnáct až dvacet let, protože na takovou dobu předpokládal návratnost. Ta je nyní pět až sedm let. Jde tedy pouze o to, aby se pomocí daňových nástrojů vrátila návratnost do původně předpokládaných dimenzí," vysvětluje.

Za podstatné považuje komentátor to, že občané a firmy mají platit za elektřinu o desítky miliard korun více - než by normálně museli - dlouhých dvacet let! „Nejde tedy o jednorázové poškození konkurenceschopnosti českých podniků, ale o poškození setrvalé, dlouhodobé a opravdu fatální. Doufejme, že lidí, kteří si uvědomují vážnost situace jako Jiří Rusnok, bude jen rychle přibývat," uzavírá Macháček.

K věci:

Vláda zatla tipec velkým solárním parkům, elektřina přesto zdraží 

Klaus radil Kocourkovi razantnější postup proti solárním elektrárnám 

Urban: Vláda, která dopustí dramatický nárůst elektřiny, je špatná vláda 

Foto: ekobydleni.eu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…