Vláda nejspíš nakyne. Měla by mít sedmnáct členů

03.12.2013 21:28

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil šéfům ANO a KDU-ČSL svůj návrh na rozdělení křesel ve vládě. Podle Sobotky se možní koaliční partneři na návrhu zatím neshodli, jednání ale budou pokračovat. Novinářům to po skončení asi půlhodinové schůzky řekl Sobotka. Podrobnosti sociálně demokratického návrhu nechtěl nikdo z předsedů uvádět.

Vláda nejspíš nakyne. Měla by mít sedmnáct členů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tiskové konferenci v Lidovém domě
reklama

"Přinesl jsem první návrh toho, jak by mohla vypadat odpovědnost jednotlivých politických stran, eventuální rozdělení resortů mezi jednotlivé politické strany," řekl Sobotka. "Dohodli jsme se, že se znovu na toto téma sejdeme, jakmile se pan předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vrátí ze své zahraniční cesty," uvedl Sobotka.

Sedmnáct vládních postů

Bělobrádek, který odjíždí ve středu na 12 dní do USA, po jednání novinářům řekl: "Je to první nástřel, musí se to nějak probrat ještě na vnitrostranické půdě, takže k tomu nic dalšího říkat nebudeme." Bělobrádek ale předpokládá, že počet míst ve vládě bude víc než současných 15. Šéfové stran podle něho také debatovali o pozicích náměstků.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v ČT řekl, že návrh nyní musí projednat s poslanci. Návrh, s kterým Sobotka přišel, podle něj obsahoval 17 vládních postů. Na dotaz, zda by takový počet zástupcům ANO vyhovoval, řekl: "S tím nemáme problém." Podle Bělobrádka na jednání sice padla dvě jména možných ministrů, jedno z nich ale spíše v nadsázce a druhé jen jako alternativa. O jménech by podle něj strany měly jednat až po uzavření programové části.

Sobotka nechtěl nic prozrazovat

V Radiožurnálu předseda KDU-ČSL později řekl, že pravděpodobnost vzniku této koaliční vlády vidí nyní již zhruba na 70 procent. Věří, že v příštích dvou týdnech se expertní týmy dohodnou na programu kabinetu. Nechtěl spekulovat o tom, kdo obsadí jaká ministerstva, míní ale, že počet lidoveckých členů vlády by měl být "někde kolem tří". Ke své cestě do USA řekl, že je mu sice líto, že příští dva týdny nebude jednáním o vládě osobně přítomen, cestu do Ameriky ale slíbil, nechce ji proto rušit. Jde podle něj o prestižní věc - pozvání od tamního ministerstva zahraničí.

Podle Sobotky měli dnes výhrady k návrhu podoby vlády oba předsedové možných koaličních stran. "Nikdo není s návrhem spokojen, ani já sám, i když jsem ho předkládal, dokázal bych si pro ČSSD představit optimálnější návrh," konstatoval Sobotka.  Sobotka nechtěl o podrobnostech svého návrhu mluvit. Nechtěl říci ani to, jaký by mohl být poměr rozložení sil ve vládě. Podle něj by ale ve vládě mohli být i ministři bez portfeje a místopředsedové vlády "bez resortu". K počtu členů vlády Sobotka řekl, že by neměl vybočovat z historických průměrů. Vlády tvořené třemi koaličními stranami v minulosti měly podle Sobotky v průměru kolem 18 členů.

Současná vláda Jiřího Rusnoka je patnáctičlenná. "Současnou vládu netvoří tři koaliční strany, ale soubor lidí, které si vybral prezident, a taková vláda se sestavuje jednodušeji," poznamenal Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nás chtěli vyhladit! Foldyna nad hroby: Evropan? Jsem Čech

7:52 Nás chtěli vyhladit! Foldyna nad hroby: Evropan? Jsem Čech

„Objektivně, podle čísel, přece všichni dobře víte, a ví to i ti křiklouni za zdí, že dvacet milion…