Vláda odkládá korespondenční volbu. Už by prý bylo moc obstrukcí

26.05.2023 9:21

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ještě před čtvrt rokem hřímala, že korespondenční volba bude prosazena v tomto volebním období, i kdyby měli vládní poslanci spát v lavicích jednacího sálu. Jenže teď se zdá, že všechno bude jinak…

Vláda odkládá korespondenční volbu. Už by prý bylo moc obstrukcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Ještě na počátku února tohoto roku předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ujišťovala své spoluobčany, že vládní pětikoalice prosadí korespondenční volbu za všech okolností. I kdyby měli koaliční poslanci ve Sněmovně spát. Zdůraznila, že korespondenční volba bude přijata v tomto volebním období.

„V tomto volebním období. Zcela jistě. Říkám to zcela s plnou odpovědností toho, že vím, že to není jednoduché prosadit skrze SPD a hnutí ANO, které tomu velmi brání. Ale i kdybychom měli nocovat v Poslanecké sněmovně, tak to prosadíme,“ zdůrazňovala v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jenže teď se zdá, že všechno bude jinak. Podle serveru Novinky.cz se vládní koalice obává dalšího kola obstrukcí. Zvlášť, když kupříkladu předseda SPD Tomio Okamura tvrdí, že je zavedení korespondenční volby v Česku v rozporu s Ústavou ČR.

„Korespondenční volba je v rozporu s ústavou, podle níž je volba do Sněmovny a Senátu tajná. Tak, jak Senát navrhuje korespondenční volbu, nezaručuje tajnost, protože lze identifikovat voliče s volebním lístkem,“ komentoval opakovaně korespondenční volbu Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Podobně to vysvětluje i hnutí ANO.

„Volba má být svobodná na individuální bázi, což se může stát jen fyzickou volbou za plentou. Také má být anonymní, tajná, což se zase stane hozením lístku do urny. A má být i důstojná, tedy že jí věnuji nějaký čas – někam jdu a odvolím,“ uváděl opakovaně například poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Pětikoalice proto začíná počítat s tím, že na prosazení korespondenční volby neprojde. Za důležitější považuje např. prosazení konsolidačního balíčku.

„Obávám se, že s ohledem na opozicí avizované obstrukce konsolidačního balíčku či střetu zájmů k projednávání zákona reálně nedojde,“ řekl Novinkám šéf poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan.

 

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

živnostníci

Pane Skopečku, můžete mi říci, co aktuálně děláte dobrého pro živnostníky? A kde berete tu jistotu, že se jich zvýšení odvodů a daní zásadně nedotkne? Za sebe vám sděluji, že dotkne, a dost. Navíc se nás dotknout i další vaše opatření

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tomu nevěřím, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserutin , 26.05.2023 9:41:20
naopak si myslím, že korespondenční volbu projednají a prohlasují přednostně. Jsou sice bezbřeze hloupí, ale pud sebezáchovy (resp. pud záchovy koryt )jim říká, že bez cinknutých voleb jdou definitivně a nenávratně do ...do propadliště dějin.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…