Vláda odmítla další návrh ODS. Rušit EET nehodlá

22.12.2017 13:33

Vláda dnes odmítla návrh ODS na zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb i souvisejících změn v jiných daňových zákonech. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Zatímco ODS tvrdí, že evidence tržeb zvyšuje administrativní povinnosti podnikatelů, vláda tento názor odmítá. Premiér Andrej Babiš (ANO) byl hlavním iniciátorem zavedení systému EET v tuzemsku.

Vláda odmítla další návrh ODS. Rušit EET nehodlá
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.
reklama

„Elektronická evidence tržeb je represivním opatřením, které zvýšilo administrativní povinnosti a náklady několika set tisícům podnikatelům. Největší negativní dopad má zejména na malé a střední podnikatele a živnostníky,“ zdůvodnila ODS svůj návrh.

Vláda však považuje EET fungující pouze s nezbytnými výjimkami za nástroj, díky kterému lze narovnat podnikatelské prostředí a zajistit, aby někteří podnikatelé neměli neoprávněnou konkurenční výhodu spočívající v možnosti účtovat, díky vyhýbání se daňové povinnosti, nižší cenu za své zboží nebo služby, stojí ve stanovisku. Stanovisko poukazuje i na to, že obdobu systému EET má 17 členských států Evropské unie.

Vláda také zastává názor, že evidence tržeb ve vztahu k podnikatelům nepřináší významnější administrativní zátěž. Poukazuje i na to, že i další zákony, například zákon o ochraně spotřebitele, ukládají povinnost podnikatelům vydat doklad o poskytnuté službě nebo prodaném zboží.

ODS se pokoušela evidenci tržeb zrušit již v minulém volebním období. Schvalování zákona o EET také doprovázely rozsáhlé projevy poslanců tehdejší pravicové opozice, kteří se snažili jeho schválení zabránit.

Do budování systému evidence tržeb zasáhl v polovině prosince Ústavní soud. Zrušil například plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby.

Vláda v návrhu stanoviska uvádí, že si je této skutečnosti vědoma, na závěry obsažené v nálezu soudu bude reagovat a zohlední je při budoucí novelizaci uvedeného zákona. Premiér Babiš minulý týden řekl, že vláda příslušnou novelu připraví.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou návrh občanských demokratů k projednání poslanci. Zabývat by se jím mohli teoreticky již na své lednové schůzi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …