Vláda plánuje vydat na oslavy tří letošních výročí 55 milionů korun

27. 1. 2019 14:45

Vláda plánuje, že na oslavy tří letošních výročí vydá téměř 55 milionů korun. Připravované akce připomenou 15 let od vstupu ČR do Evropské unie, 20 let od vstupu ČR do NATO a 30 let od obnovení demokracie po 17. listopadu 1989. Koncept oslav a celkové pojetí navazuje na projekt Společné století, který loni připomínal 100 let české státnosti. Materiál nazvaný 30 let demokracie a svobody v pondělí projedná vláda.

Vláda plánuje vydat na oslavy tří letošních výročí 55 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92

Loňské připomínky výročí, kdy se připomínalo také 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, stály stát přibližně 400 milionů korun. Materiál, který vládě předloží ministr kultury, zmiňuje, že zkušenosti z organizace loňských oslav přinesou ve financování těch letošních úsporu. Vláda uvolní peníze z kapitoly Všeobecná pokladní správa, 44,6 milionu korun půjde do rozpočtu ministerstva kultury a deset milionů do rozpočtu ministerstva zahraničí.

Stejně jako v případě oslav 100 let novodobé státnosti jsou určeny klíčové akce, které zajišťují nejvýznamnější národní kulturní instituce, materiál zmiňuje Národní divadlo, Národní galerii Praha a Národní muzeum; dostanou k dispozici celkem téměř 15 milionů korun. Ministerstvo kultury dostane ještě 30 milionů korun a rozdělí je mezi úspěšné žadatele o dotaci ve výběrovém řízení, které úřad vypíše. Žadatelé pak budou moci přihlašovat své projekty k daným výročím napříč jednotlivými oblastmi (divadlo, hudba, muzea, regionální kultura) i regiony.

Národní divadlo připravuje několik výstav, společný projekt, ve kterém se činohra první české scény spojí s divadlem Vosto5 a připraví zatím blíže nespecifikovanou divadelní akci v nedivadelním prostoru. Ve Vladislavském sále na Hradě a v historické budově ND se uskuteční koncerty, v nichž čeští i zahraniční sólisté nastudují operní díla skladatelů V4 a německých autorů. NGP připravuje rozsáhlou fotografickou výstavu Havel na Hrad a vyzve české výtvarníky k jejich osobité reakci na výročí událostí roku 1989. Další projekty pak připraví i jiné kulturní instituce, třeba České filharmonie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní památkový ústav nebo Národní technické muzeum.

Peníze určené pro ministerstvo zahraničí dostanou z poloviny zastupitelské úřady a z poloviny Česká centra, která mají v programu především výstavy či filmové projekty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

12:30 Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

Do nedělní Partie televize Prima zavítala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schiller…