Vláda připravuje zákon zavádějící obdobu povinné vojny

13.06.2014 7:33

Vláda se chystá zavést obdobu povinné vojny. V české armádě sice slouží dvacet tisíc profesionálů, v případě ohrožení státu by ale navíc potřebovala desítky tisíc záložáků. Nyní je ale nemá kde vzít. Kabinet proto počítá s tím, že by armáda měla mít možnost zahájit výcvik záložáků s dostatečným předstihem. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

Vláda připravuje zákon zavádějící obdobu povinné vojny
Foto: Vláda
Popisek: Premiér Petr Nečas navštívil české vojáky v Afghánistánu
reklama

Armáda může do služby povolat občany již za současné situace, ale až poté, co by Parlament vyhlásil stav ohrožení státu. Podle listu ale nečekaně rychlé zhoršení situace na Ukrajině ukázalo, že takové řešení může být příliš pomalé. „Pokud bychom dnes potřebovali povolat lidi do armády, tak první odvedenec by podle našich odhadů dorazil nejdříve za 72 dní,“ cituje deník Pavla Ťuláka z generálního štábu, který má na starosti přípravu branných zákonů.

Hlavní myšlenkou připravovaného zákona je dát armádě možnost zahájit výcvik záložáků s dostatečným předstihem. Nejprve by vláda rozhodla, že kvůli blížící se vojenské hrozbě zavádí odvody. Podle Ťuláka by se odvody týkaly občanů některého ročníku mezi 18. a 30. rokem života. V další fázi by vláda pro odvedence mohla nařídit povinné vojenské cvičení, které by trvalo nejméně tři měsíce. Mělo by jít o klasický výcvik. Možné přitom je, že by armáda nepovolávala všechny lidi daného ročníku, ale jen občany určitých profesí.

Na rozdíl od minulosti by byli povoláváni nejen mladí muži, ale i ženy. Za vyhýbání se odvodu by hrozily až tři roky vězení. Návrh zákona by podle listu měla vláda schvalovat na podzim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…