Vláda projedná nová pravidla pro exekuce

06.01.2015 9:15

Patrně s neutrálním stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou novelu občanského soudního řádu, která by u pohledávek do 50.000 Kč zakázala až na výjimky jejich úhradu nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník bydliště. Kabinet sice záměr autorů zamezit zneužívání tohoto institutu ocení, k předloze ale bude mít podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání několik připomínek.

Vláda projedná nová pravidla pro exekuce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

Norma by rovněž stanovila, že k vyrovnání dluhu by nesmělo sloužit penzijní připojištění, a přinesla by změny dohledu nad exekutory.

Prodej nemovitosti by mohli exekutoři podle novely podepsané devíti desítkami poslanců v čele s předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem (ČSSD) nařídit jen kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. S přivolením soudu by byl prodej reality možný s jistým omezením v případech, kdy dlužník čelí více exekucím, přičemž dluhy by 50tisícovou hranici v součtu převyšovaly.

Kabinet upozorní na to, že zákon zjišťování dalších případných věřitelů fakticky zamezí. Znemožní totiž vydat dražební vyhlášku a jiný postup nenavrhuje.

Předkladatelé říkají, že nařízení prodeje nemovitosti i kvůli poměrně nízké pohledávce je jedním z problému exekučního řízení. "Dochází tedy k tomu, že pro pohledávku, která dosahuje tisícikorunových hodnot, je blokován či dokonce prodán majetek, jehož hodnota je v řádech milionů," stojí v důvodové zprávě.

Nově by se měla změnit i kontrola exekutorů

V případě exekucí penzijního připojištění chtějí autoři vrátit stav před loňský rok. Tvrdí, že tento státem garantovaný systém spoření na stáří by měl být podporován a neměl by sloužit k úhradě pohledávek. Kontrolu exekuční činnosti by měly podle novely provádět vedle předsedů okresních soudů i předsedové krajských soudů. Kabinet to zpochybní, obává se zvýšení administrativní zátěže těchto soudů.

Sněmovna v tomto volebním období dostala ohledně exekucí úpravy zabavování společného jmění manželů, návrh na zavedení územní příslušnosti exekutorů nebo předlohu, která zpřesňuje a rozšiřuje seznam nezabavitelných věcí. Jiná novela naopak uvádí, že exekutoři by mohli zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let. Komunisté opět podali návrh na celkovou úpravu exekucí. Vláda plánuje předložení své komplexní normy letos.


 

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jan Berki, Ph.D. byl položen dotaz

komunikace

Nemáte dojem, že absence komunikace je celkově váš problém? Nejen vlády, ale i vás poslanců? Zřejmě jste si svojí většinou tak jistí, že se ani nepokoušíte vést s námi dialog a odpovědět, když se vás třeba zde někdo slušně ptá. Je to smutné a nemůžete se pak divit, že lidé protestují

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

18:24 70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

Zatímco šéf školských odborů půjde s ministrem školství jednat až v pondělí, zástupkyni Učitelské pl…