Vláda projedná novelu o utajovaných informacích

12.03.2017 11:00

Zohlednění elektronizace utajovaných informací má za cíl technická novela zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti, kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Návrh by podle představ jeho předkladatelů, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jiřího Langa, měl projít sněmovnou zrychleně v rámci jediného čtení a stát se účinným na začátku příštího roku.

Vláda projedná novelu o utajovaných informacích
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Současná legislativa umožňuje využití paragrafů o administrativní bezpečnosti pouze u utajovaných informací v listinné či nelistinné podobě, uvádí předkladatelé v důvodové zprávě novely. Navrhovaná úprava má postupy ochrany informací promítnout také na zpracování a přenos utajovaných informací zpracovávaných v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

Změny mají zohlednit tendenci elektronizovat státní správu a posílit ochranu utajovaných informací. „Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě,“ stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. „Vyjma ustanovení, která z povahy věci nelze použít. Kupříkladu se tak neuplatní ustanovení upravující podmínky přepravy a přenášení utajované informace,“ uvádí důvodová zpráva.

Protože novela podle předkladatelů de facto „pouze rozvádí možnost využití elektronických nástrojů pro správu dokumentů“, obsahuje i návrh, aby ji poslanci schválili už v prvním čtení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…