Vláda projedná změnu služebního zákona a vyšší podporu míst

08.01.2014 6:10

Vláda v demisi dnes na výjezdním zasedání v Židlochovích u Brna projedná návrh novely služebního zákona. Podali jej poslanci ČSSD a slibují si od něho například odpolitizování státní správy a zvýšení odpovědnosti úředníků za nezákonné rozhodnutí.

Vláda projedná změnu služebního zákona a vyšší podporu míst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rusnokova vláda ve sněmovně

O služebním zákonu se ale mluví v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů a hlavně s možným jmenováním šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který nemá negativní lustrační osvědčení, ministrem financí. Prezident Miloš Zeman se nechal už dříve slyšet, že dostatečnou garancí pro něj bude, když služební zákon, který negativní lustrační osvědčení od ministrů nevyžaduje, projde ve sněmovně prvním čtením.

Ministři projednají také takzvanou prezidentskou novelu, která má změnit způsob jmenování profesorů. Ministr školství v demisi Dalibor Štys byl materiál ještě v úterý prodiskutovat s prezidentem Zemanem. Díky novele by už v budoucnu neměl jmenovat profesory prezident, ale ministr školství.

Podpora pro investory jako řešení nezaměstnanosti

Vláda se bude zabývat i zvýšením podpory pro investory, kteří zřídí pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí by úřady práce měly zaměstnavatelům na pracovníka místo 50 tisíc korun dát 200 tisíc korun. Podmínkou je, že místo vydrží aspoň pět let. Zvýšením podpory chce vláda řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji. Ministerstvo financí se čtyřnásobným růstem nesouhlasí.

Vláda by se měla zabývat také návrhem Ministerstva dopravy na zkrácení dražších pátečních jízd, při kterých platí pro kamionovou dopravu vyšší mýtné. Nově by se měla doba, po kterou platí dražší sazby, zkrátit o hodinu a platit od 15:00 do 20:00. Výběr mýtného od kamionových dopravců by se tak snížil o deset milionů korun ročně.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát také vládě navrhne, aby odvolala ze správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny pět z deseti členů jmenovaných za stát a místo nich jmenovala nových pět.

Končící ministři by mohli rovněž posvětit plán Ministerstva obrany na vyhlášení půlmiliardového tendru na střežení armádních muničních skladů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme

18:39 Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách... Expert na energie vám teď prozradí, kolik si ještě připlatíme

Elektřina zdražuje. Proč se tak děje? „Zdražují se všechny vstupy pro výrobu elektřiny – uhlí, plyn,…