Vláda schválila miliardovou půjčku pro VZP, aby měla do konce roku na platby

20.11.2013 13:44

Vláda v demisi učinila jedny z posledních kroků, než bude nahrazena vládou vzniklou z nedávných parlamentních voleb. Například souhlasila s poskytnutím miliardové půjčky Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP).

Vláda schválila miliardovou půjčku pro VZP, aby měla do konce roku na platby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Martin Holcát
reklama

Bezúročná půjčka od státu má zajistit, aby VZP měla ještě do konce roku na platby za lékařskou péči. Vláda už před třemi týdny pro VZP schválila půjčku 700 milionů korun. Pojišťovna žádala dvě a půl miliardy, které jí ke konci roku budou chybět.

Vláda už schválila zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané od listopadu o 400 milionů korun měsíčně. Zdravotnictví tak letos dostane navíc 800 milionů na pojistném a příští rok více o 4,7 miliardy. Celkem by zdravotní pojišťovny měly mít příští rok na péči 235 miliard, o 10 miliard víc než letos.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát už dříve uvedl, že navýšení peněz pro zdravotnictví dosáhl jako první ministr po řadě let, jeho předchůdci Leoši Hegerovi (TOP 09) vláda opakované návrhy na zvýšení odvodů státu vždy odmítla. Za nynější miliardu pro VZP na závěr tiskové konference poděkoval.

Podle krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů ale navýšení nepokryje propad systému. Zdravotnictví přišlo s růstem DPH o šest miliard a o stejnou částku dostaly nemocnice méně kvůli omezující úhradové vyhlášce.

Vláda také schválila návrh novely, která má zredukovat počet typů českých věznic ze čtyř na dva. Jde o stejnou předlohu, kterou kabinet projednal už koncem července. Poslanci ji ale kvůli rozpuštění Sněmovny nestihli projednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…