Vláda schválila rozvolnění části opatření. Havlíček nastínil možné otevírání obchodů

20.11.2020 17:57

Od pondělí bude v České republice platit čtvrtý stupeň v protiepidemickém systému (PES). Přesun z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého přinese uvolnění pro školská zařízení, povoleno bude rovněž shromažďování až šesti osob a zmírní se i délka zákazu vycházení. Na tiskové konferenci po jednání vlády též zaznělo pozitivní očekávání, že by již od 30. listopadu při setrvávajícím klesajícím tempu šíření covidu-19 mohl v Česku začít platit třetí stupeň. Ten by přinesl zásadní uvolnění pro obchody i restaurace.

Vláda schválila rozvolnění části opatření. Havlíček nastínil možné otevírání obchodů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12114 lidí
Zmírnění opatření od dnes schválila vláda a o rozvolňování informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) společně s ministrem obchodu průmyslu, obchodu a dopravy, vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO). Ten dokonce očekává, že současný příznivý trend setrvá a již 30. listopadu, by mohl v Česku začít platit stupeň třetí.

Ve čtvrtém stupni, který bude platit od počátku příštího týdne, dojde dle plánu na obnovu docházky do základních škol, obnoví se praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno bude také shromažďování až šesti osob a bude zmírněn zákaz vycházení až od 23:00 místo od současných 21:00. Vláda také rozhodla, že do obchodů budou moci rodiče s kočárky bez vozíku a s dětmi do šesti let bez ohledu na povolené počty. Od pondělí budou moci knihovny půjčovat knihy z výdejních okének. Obřadů se bude moci účastnit až 20 lidí.

Nejpřísnější fialový stupeň podle systému PES již Česká republika přestala vykazovat minulou středu. Sedmidenní nezhoršování stavu epidemie je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro nové zpřísnění pak stačí jen tři dny.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Vicepremiér Karel Havlíček zmínil, že by o dalším rozvolňování mohl kabinet jednat již v polovině příštího týdne. Chtěl by, aby měli obchodníci pět dnů na možné uvolnění zákazu prodeje.

Vláda též hledí i směrem k blížícím se vánočním svátkům. Prodej vánočních stromků, kaprů a ozdob prý bude možný. O vánočních trzích bude vláda jednat za týden, opatření se prý ladí s ministerstvy kultury a průmyslu a obchodu. Vše má být řízeno podle situace, kterou vykáže systém PES.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hana Lipovská bude odvolána z pozice radní České televize

15:44 Hana Lipovská bude odvolána z pozice radní České televize

Poslanci dnes schválili usnesení, podle kterého by Hana Lipovská měla být odvolána z pozice radní ČT…