Vláda se vrátí k diskusi o dvoumiliardovém odškodnění za sucho

08.04.2018 11:58 | Zprávy
autor: mp

Vláda se vrátí k projednávání dvoumiliardového odškodnění zemědělců za loňské sucho a k finanční kompenzaci pro pěstitele ovoce a lesní školkaře za jarní mrazy za 208 milionů korun. Sucho podle materiálu, který má ČTK k dispozici, způsobilo loni škody až za 7,7 miliardy korun, nejvíce postiženy byly obiloviny, olejniny, trvalé travní porosty a kukuřice. U brambor a cukrovky byla ztráta až pět miliard korun.

Vláda se vrátí k diskusi o dvoumiliardovém odškodnění za sucho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

„Pro kompenzaci výše uvedených škod nejvíce postiženým zemědělským podnikům, při zohlednění skutečnosti, že podle tohoto programu je možné odškodnit pouze podniky s poklesem tržeb přesahujícím 30 procent, by byly zapotřebí cca čtyři miliardy Kč. Vzhledem k aktuálním možnostem státního rozpočtu odpovídá reálný požadavek na kompenzace výše uvedených škod částce dvou miliard korun,“ uvádí ministerský materiál.

„Od začátku jsme tvrdili, že poškození podniků je větší, než vláda v minulosti schválila,“ řekl ČTK mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek. Podle něj ale komora vládní rozhodnutí respektuje. Samotný materiál byl dokončen s podporou komory, která se snažila dopočítat škody co nejpřesněji – na úroveň jednotlivých katastrů.

Zemědělci budou muset předložit, že sucho jim zničilo alespoň 30 procent průměrné roční produkce, výše podpory přitom nepřesáhne 80 procent škod. Dále musejí doložit doklad pojištění alespoň na polovinu výměry dané plodiny nebo na polovinu výměry zemědělského podniku. Pokud je nedoloží, zkrátí se kompenzace na polovinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…