Vláda uvolnila až 205 milionů korun na nákup remdesiviru

13.10.2020 6:50

Vláda na pondělním zasedání schválila uvolnění až 205 milionů korun na zajištění nákupu léku Veklury s látkou remdesivir prostřednictvím Evropské unie od firmy Gilead Sciences. V tiskové zprávě to uvedl úřad vlády.

Vláda uvolnila až 205 milionů korun na nákup remdesiviru
Foto: Repro ČT24
Popisek: Vláda 12.10. na tiskové konferenci oznamuje mimořádná opatření v boji proti koronaviru

Česká republika má aktuálně přislíbenou dodávku léku na léčbu zhruba 1650 pacientů pro měsíc říjen a zvyšující se dodávky pro další dva měsíce.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Lék remdesivir podle vyjádření lékaře Martina Balíka z minulého týdne dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19.

„Nákup proběhne prostřednictvím Evropské unie, která má s americkým výrobcem nasmlouvaný objem dodávek. Firma totiž kvůli omezeným výrobním kapacitám a obrovské poptávce nejedná s jednotlivými státy, ale pouze s nadnárodními celky. Česká republika má aktuálně přislíbeny dodávky 10.000 dávek pro měsíc říjen, tj. léčbu pro cca 1650 pacientů, a zvyšující se dodávky pro další měsíce. Částka, kterou vláda uvolnila z vládní rozpočtové rezervy, představuje náklady na úhradu dodávek na dva měsíce,“ uvedla vláda v tiskové zprávě.

Prvnímu českému pacientovi byl lék podaný 24. března ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN), byl jím třiapadesátiletý pražský taxikář, který se tak stal jedním ze symbolů epidemie v Česku.

Lék je určený pro dospělé a děti nad 12 let, které váží víc než 40 kilogramů. Musí mít těžký průběh nemoci vyžadující pobyt v nemocnici, dodávání kyslíku, plicní ventilaci nebo mimotělní membránovou oxygenaci přístrojem ECMO. Podávat se může pouze v nemocnici. Podmínkou výjimečného podávání neschváleného léku v ČR je souhlas pacienta.

Výrobce léku společnost Gilead v květnu podepsala licenční dohodu, aby se remdesivir mohl vyrábět i mimo Spojené státy. Cenu svého léku ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích firma stanovila na 2340 dolarů (asi 55.800 korun) za pětidenní léčbu. Devět společností má však licenci k výrobě remdesiviru mimo USA pro distribuci ve 127 spíše chudších zemích za nižší náklady.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…