Vlivní členové Kongresu chtějí, aby Obama poslal Kyjevu zbraně

05.03.2015 21:30

Vlivní představitelé americké Sněmovny reprezentantů v čele s předsedou Johnem Boehnerem vyzvali dopisem prezidenta Baracka Obamu, aby co nejrychleji schválil dodávku vojenské pomoci včetně zbraní na Ukrajinu. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Obama prozatím vyzbrojování ukrajinské armády neposvětil, chce počkat až na to, zda bude dodržováno příměří v Donbasu.

Vlivní členové Kongresu chtějí, aby Obama poslal Kyjevu zbraně
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA
reklama

"Vyzýváme vás k rychlému schválení dalších kroků k podpoře Ukrajiny a její snaze o obranu svého suverénního území, a to včetně dodávek zbraní a obranných systémů ukrajinské armádě," citoval Reuters dopis, pod který se podepsalo osm republikánů a tři demokraté.

Kyjev o zbraně opakovaně žádá, zájem má především o pokročilé obranné systémy, jako jsou radary pro sledování dělostřelecké palby či protiraketové a protitankové zbraně. Ukrajina tvrdí, že díky takové výzbroji bude schopná účinně čelit agresi proruských separatistů a že zbraně zároveň poslouží jako odstrašující prostředek.

Právní cesta pro dodávky zbraní z USA již existuje. Loni v prosinci americký Kongres schválil právní předpis, který umožňuje zbrojní dodávky na Ukrajinu. Obama sice tento zákon podepsal, nadále ale může rozhodnout, zda zbraně skutečně Ukrajině poskytne.

Americká podpora Ukrajině je prozatím omezena na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní. Obama dal již na vědomí, že dosavadní přístup by se mohl změnit, pokud by na Donbasu nebylo nově dohodnuté příměří respektováno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …