Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

18.12.2017 11:29

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v evropské politice. Je prý rád, že má na kvóty s Donaldem Tuskem stejný názor a při hledání kompromisu spoléhá na pomoc francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš
reklama
V uplynulém týdnu byl Andrej Babiš coby premiér na summitu Evropské rady. Nejpodstatnější, co si prý odnesl, bylo zjištění, že jsme otázku Evropské unie dlouhodobě podceňovali. „Už od vstupu do EU jsme to brali jako dobré bydlo pro odložené politiky a že jde hlavně o fondy. Podcenili jsme naši aktivitu, kterou je třeba ve EU vyvíjet. Musíme zde budovat vztahy, získat spojence, abychom prosadili naše zájmy,“ řekl premiér.

Anketa

Ohodnoťte jako ve škole složení vlády Andreje Babiše

73%
3%
2%
4%
18%
hlasovalo: 7605 lidí
 
Nejdůležitejší téma summitu Evropské rady byla samozřejmě migrace, která stále rozděluje Evropu. „Líbilo se mi hlavně to, co k migraci řekl předseda Evropské rady Tusk, označil povinné kvóty na přerozdělování běženců za neefektivní a rozdělující Evropu. Stal se naším spojencem,“ řekl a dodal, že s Tuskem se sešel ještě před summitem a velmi dobře si rozumějí v otázkách tykajících se kvót. 
 
„Roky znám i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, s ním jsem také diskutoval a do konce června by nás měl navštívit. Veliké naděje vkládám i do rakouské vlády, kde oba koaliční partneři hovoří o zastavení ilegální migrace,“ řekl.
 
Jestli se kvótami nezabýváme více, než bychom museli, Babiš vylučuje. „Devadesát procent migrantů tvoří lidé, kteří zaplatili pašerácké mafii peníze. Neprchají před válkou a hladem. Byl jsem jediný, kdo to na summitu řekl, že bojovat máme především proti pašerácké mafii,“ upřesnil a doplnil, že je to právě pašerácká mafie, která  organizuje migraci do Evropy a vydělala na tom už miliardy eur.
 
Itálii věnovala na summitu Visegrádská čtyřka v přepočtu téměř miliardu korun na výcvik policistů a pohraničníků v Libyi. To podle Andreje Babiše určitě může pomoci v boji s pašeráky migrantů. „Italové mají jako jediní dohodu s libyjskou vládou o boji proti pašerákům. Podařilo se zde snížit počty migrantů, na druhou stranu se bere jako normální, že do EU přichází nelegální migranti a je naše povinnost se o to postarat,“ řekl a dodal, že na to má zcela jiný pohled.
 
Za předpokladu, že by se celá EU rozhodla ke společné vojenské akci zastavit pašování lidí v Africe, měla by se toho Česká republika určitě účastnit také. „Na summitu jsme podepsali dohodu o prohloubení  obranné vojenské spolupráce. Pokud by došlo k dohodě na společné operaci sil EU proti pašerákům migrantů v Africe, měli bychom být solidární,“ řekl.
 
Debatu o kvótách na migranty premiér vyhodnocuje jako velmi tvrdou. „Od jednoho premiéra zaznělo, že jestli je nepřijmeme, tak nás přehlasují,“ uzavřel s tím, že je potřeba připravit se úplně na všechno. Jisté prý je, že otázka Evropské unie bude pro premiéra jednou z hlavních priorit.
 
Babišova obava je zřejmě namístě, potvrzuje politický analytik Erik Best. A přikládá citaci Junckera, který popsal předmětné jednání v Bruselu slovy: „Nejsem příznivcem přehlasovávání kvalifikovanou většinou... Ale někteří naši kolegové včera otevřeně říkali, že pokud nenastane žádný posun, navrhnou, aby se procedura (návrhu Dublinu-4, pozn. red.) řešila hlasováním kvalifikovanou většinou.“
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

10:15 Bára Basiková zuří: Všichni, kdo strašíte s koronavirem, běžte už do prde*e! Já chci covid!

Po Jankovi Ledeckém k veřejnosti promlouvá i zpěvačka Bára Basiková. A jak sama přiznává, sprostě. „…