Vojenské vrtulníky se z Afghánistánu vrátily domů

06.11.2011 14:20

Tři vrtulníky české armády, které od ledna 2010 létaly v afghánské provincii Paktika v rámci mezinárodní operace ISAF, se vrátily do ČR. Na letiště v Přerově-Bochoři je přivezl obří dopravní letoun An-124 Ruslan.

Vojenské vrtulníky se z Afghánistánu vrátily domů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

Hlavním úkolem jednotky, ve které se vystřídalo celkem sedm "rotací" personálu, bylo přepravovat osoby i materiál pro regionální velitelství ISAF východ. "Za dobu svého působení v Afghánistánu příslušníci sedmi vrtulníkových jednotek nalétali celkem 2763 letových hodin, přepravili přitom 9033 osob a 333.749 kilogramů materiálu," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Operační úkol českých vrtulníkářů skončil v říjnu, poslední let pro mezinárodní mírové síly přistál 23. října. Vrtulníky pak byly vrtulníky demontovány a připraveny na cestu zpět do České republiky. Nyní trojici před lety nákladně a se zpožděním modernizovaných strojů převezmou vojenské opravy LOM Praha, kde je čeká generální oprava.

Personál poslední jednotky mezitím na základně Sharana pokračuje v likvidaci její české části a v přípravách na odsun materiálu i pozemní techniky. Návrat posledních vojáků vrtulníkové jednotky se přepokládá v polovině prosince, uzavřela Růžičková.

Vrtulníková jednotka v Afghánistánu zřejmě přispěla ke zvýšení prestiže této české vojenské odbornosti v očích spojenců. Americký generál Timothy Ray, který má na starost budování afghánského letectva, nedávno velmi ocenil také český výcvik afghánských pilotů vrtulníků a leteckých mechaniků. Česká strana by ráda v rámci NATO zřídila v zemi alianční vrtulníkové výcvikové středisko.

Čtěte:

Česko možná nabídne nepotřebné antonovy Afghánistánu nebo Iráku

Armáda chce tři nové obrněnce pro Afghánistán. Za 100 milionů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…