Von der Leyenová: Za tornádo na Moravě mohou klimatické změny

19.7.2021 1:14 odp.

Šéfka Evropské komise Ursula Von der Leyenová zavítala do České republiky v rámci schválení českého národního plánu obnovy po covidu. Na brífinku spolu s premiérem Andrejem Babišem toho měla hodně co říct. Prioritou je podle ní boj s klimatem, digitalizace a zdravotnictví. Za tornádo na Moravě prý může oteplování, české firmy potřebují podpořit, aby byly inovativnější a české školy budou digitalizovány.

Von der Leyenová: Za tornádo na Moravě mohou klimatické změny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš a předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová

„Takže dobrý den, jsem velice rád, že jsem tady mohl přivítat předsedkyni Evropské komise, paní Ursulu Von der Leyenovou, která přivezla skvělou zprávu. Navštívila nás totiž v souvislosti se schválením českého národního plánu obnovy, který obsahuje projekty za 180 miliard korun. Chtěl bych proto moc poděkovat, nejen za tuto návštěvu, ale také za spolupráci a na intenzivní práci při přípravě českého národního plánu,“ uvedl na úvod vděčně premiér Babiš. 

Český premiér dále uvedl, že uplynulý rok byl pro zemi náročný, ale prý i díky společnému úsilí Unie a očkování se můžeme pomalu vracet k normálnímu životu. Peníze z Bruselu by měly jít podle Babiše na modernizaci a přeměnu evropské ekonomiky, která by měla údajně zajistit dobrou životní úroveň jejím občanům. Přes čtyřicet procent „evropských“ peněz podle Babiše bude směřovat ke splnění jakýchsi klimatických cílů. „A na digitalizaci půjde 22,1 procenta,“ dodal Babiš.

Následně si již vzala slovo šéfka Komise. Poděkovala Babišovi za přivítání a možnost navštívit „krásnou budovu Státní opery v Praze“. Leyenová následně popisovala rekonstrukci této budovy, která prý byla činěna v souladu s požadavky klimatické neutrality, a to na ni udělalo prý velký dojem. „To ukazuje, že Česká republika přijala silný závazek vůči budoucnosti v rámci iniciativy Next generation EU. Tato iniciativa udává tvar našemu kontinentu pro další generaci. Zelená dohoda pro Evropu se stává realitou. Budujeme přední postavení v oblasti digitalizace a vybavujeme naše společnosti, aby byly silnější, odolnější a konkrétně, abychom se byli schopni vypořádat se s budoucími výzvami v oblasti zdraví,“ prohlásila poněkud mlhavě komisařka.

Již výše zmíněný plán obnovy, tedy masivní přerozdělování peněz do určitých odvětví, je podle Leyenové největším ve Světovém měřítku. Komisařka následně znovu s úsměvem na tváři zopakovala to, co již řekl Babiš. Tedy, že více než 40 procent finančních prostředků pro Českou republiku z plánu obnovy půjde na ony klimatické cíle EU. „Všichni vidíme, jak důležité je v současné době investovat do boje proti klimatickým změnám. Extrémní meteorologické jevy se stávají stále častějšími,“ uvedla s vážnou tváří europolitička a připomněla nedávné ničivé tornádo na jižní Moravě. To podle ní bylo důsledkem klimatické změny.

„Český plán obnovy zahrnuje i digitalizaci. Konkrétně 21 procent. Propojí zemi vysokorychlostním internetem. Pomůže to i českým školám. České školy budou digitalizovány. Bude se investovat do nového vybavení a kvalifikace učitelů,“ popisovala dále Leyenová. Plán obnovy podle ní podpoří i české firmy, „aby byly inovativnější, rostly a vytvářely dobrá pracovní místa“.

Český plán údajně také počítá s reformou zdravotnictví se zaměřením se na léčbu nádorových onemocnění. Brusel v součinnosti s vládami členských států bude podle šéfky komise také pečlivě střežit, na co budou peníze z plánu vynakládány, protože prý jde o peníze evropských občanů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…