Vondrák už nebude místopředseda ANO

08.02.2023 16:30

Moravskoslezský hejtman Vondrák skončí jako místopředseda hnutí ANO. Sám se rozhodl z funkce odejít, řekl při příchodu na jednání předsednictva hnutí.

Vondrák už nebude místopředseda ANO
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Vedení opozičního hnutí ANO dnes zhpdnocuje neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Debata vede i o tom, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát. Zároveň se předsednictvo bude zabývat strategií dalšího působení hnutí či nastavením nové odpovědnosti členů vedení.

Moravskoslezský hejtman Vondrák skončí jako místopředseda hnutí ANO na dnešním jednání předsednictva hnutí oznámil, že jako místopředseda hnutí ANO končí z vlastního rozhodnutí.  „Ano, o tom jsem uvažoval, to jsem deklaroval už," řekl Vondrák. Na dotaz, zda bude finální rozhodnutí záviset na dnešní debatě, odpověděl: „Implicitně bych řekl, že to (rezignaci) podám v každém případě".

Vondráka dříve kritizovali například první místopředseda ANO Karel Havlíček a místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová za veřejnou podporu Pavla. Generála ve výslužbě před volbou podpořil také ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura.

Vondrák připustil na serveru iDNES.cz vznik frakce v hnutí. ANO se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí.

Havlíček na to reagoval tím, že možný vznik frakce není novým tématem. Vondrák s ním podle něj přišel před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou. Vondrák do ANO vstoupil v roce 2017, od té doby je také poslancem.

Ivo Vondrák v prezidentských volbách veřejně podpořil Petra Pavla a výrazně kritizoval Andehe Babiš pro jeho kampaň. Ještě nedávno však uváděl, že ve vedení hnutí chce ale i přesto působit dál. V rozhovoru pro Seznam Zprávy hovořil o tom, jak by si představoval budoucnost ANO. Vzhledem k tomu, jakým způsobem se Vondrák proti svému stranickému šéfovi vymezil, byl zde vyzván k odhadu, jak dlouho si myslí, že v hnutí ANO setrvá. „Všechno závisí na tom, jak se bude situace v ANO vyvíjet. Já jsem se nikdy netajil tím, že bych hovořil o většině, která za námi stojí. Ta menšina je možná ještě menší, než jsem předpokládal původně. Ale považoval jsem za důležité prostě říct, jak se věci mají. Takže očekávám, že se to bude diskutovat,“ uvedl.

Že v prezidentských volbách podpořil Babišova soupeře, nevnímá jako „zradu“, jak říká šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Na stole je spíš otázka vyhodnotit volby a říci, abychom se vyhnuli takovým vyhroceným kampaním. Já to nevnímám jako zradu. Já to vnímám tak, že jsem sdělil pravdu,“ sdělil místopředseda hnutí ANO.

Nechal se slyšet, že si dokáže představit, že by Andrej Babiš v čele hnutí už nebyl, mělo by tak větší koaliční potenciál: „Pokud Andrej Babiš zůstane předsedou hnutí, hnutí má velkou šanci uspět v příštích parlamentních volbách. Pokud nebude Andrej Babiš předseda hnutí, tak si myslím, že výsledek bude výrazně horší. Ale můj odhad je, že hnutí ANO pak má velkou šanci získat koaliční potenciál.

Pro mě to je představitelné. Ale je to skutečně o tom, zda jsou tam ještě lidé, kteří vnímají, že bychom se mohli stát standardní stranou. Hnutí ANO bude muset přežít i bez Andreje Babiše, jinak zanikne,“ pokračoval Vondrák s tím, že v hnutí ANO je celá řada schopných politiků a do budoucna by byl možný i úspěch v parlamentních volbách.
 
Naznačil, že se mu nelíbí, co vše je Andrej Babiš pro hlasy voličů schopný udělat: „Přiznám se, že když jsem viděl fotografie s Josefem Skálou, tak mě trošku vyděsilo, kam až můžeme ve snaze získat hlasy s politikou zajít,“ zmínil fotografii Babiše s kandidátem KSČM na prezidenta Josefem Skálou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

To je "inteligent " tenhle profesor., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 08.02.2023 17:25:50
Skála mu smrdí ale bolševika a kontráše podporuje .!? To bude zřejmě pacient Džamily .

| 10 | 0

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …