Vondruška udeřil: Nestydím se za to, že mým předkem byl bílý muž

26.06.2020 13:30

Po smrti černocha George Floyda, který v USA zemřel po zákroku policisty, vyrazily do ulic desítek měst ve Spojených státech tisíce lidí, aby protestovaly proti rasismu. Do protestů se zapojili i členové hnutí „Black Lives Matter“, neboli „Na životech černochů záleží“. Podle spisovatele Vlastimila Vondrušky je to jistě pravda. Ale jedním dechem dodává, že záleží i na životech bílých mužů a on se prý odmítá omlouvat za to, že měl bílé předky, kteří leccos dokázali.

Vondruška udeřil: Nestydím se za to, že mým předkem byl bílý muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel Vlastimil Vondruška představil svou novou knihu s názvem Breviář pozitivní anarchie

Před více než měsícem zemřel černoch George Floyd. V ulicích desítkách měst nejen v USA vyrazily do ulic tisíce lidí. Někteří lidé chtěli jen protestovat, jiní byli připraveni rabovat obchody a ničit. Ničit sochy velkých mužů historie, o kterých si demonstranti mysleli, že se podle dnešních měřítek nechovali korektně.

Zašlo to tak daleko, že v některých školních knihovnách v USA přestanou doporučovat knihy Marka Twaina, konkrétně Dobrodružství Huckleberryho Finna, protože tato kniha prý obsahuje některé momenty zavánějící rasismem.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18517 lidí
Spisovatel Vlastimil Vondruška však v textu pro iDNES.cz napsal, že se odmítá stydět za to, že měl bílé předky, protože mnozí toho hodně dokázali.

Miluji naše dějiny a kulturu. Jsem hrdý na to, co jsme za staletí dokázali. Vše, čím jsme si prošli, patří do dějin „bílého muže“. Nebyli jsme sice koloniální velmoc, neobsazovali jsme cizí kontinenty, ale patříme k evropskému civilizačnímu proudu. Umím si představit, jak mě teď opět někteří znectí, ale za sebe prohlašuji – nestydím se za to, že mým předkem byl „bílý muž“. Mé argumentaci lze jistě vytknout určité zjednodušení, ovšem při tak složité problematice to ani jinak nejde. Museli bychom si přesně definovat pojmy a já nevím co ještě, ale o to ani nešlo,“ napsal Vondruška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…