Vracíte se ze zahraničí a nemáte očkování? Do karantény! Seznam nových rizikových zemí začíná Řeckem

26.07.2021 19:09

V případě, že se nyní vydáte do Řecka, Irska či Monaka, budete se muset po návratu „zavřít“ do karantény. Zpřísnění pravidel ohlásilo Ministerstvo zahraničí. „Musíme bránit šíření delty,“ uvedl náměstek Martin Smolek. Píše to server iROZHLAS.cz.

Vracíte se ze zahraničí a nemáte očkování? Do karantény! Seznam nových rizikových zemí začíná Řeckem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Červenou barvou budou na mapě cestovatele nyní zbarveny Řecko, Irsko, Nizozemsko, Španělsko či Monako. Po návratu do Česka tak lidé bez očkování budou muset do nejméně pětidenní izolace a následně na PCR test. 

„Ten nárůst, resp. ten pohyb ze zelené do červené kategorie, kde se Řecko ocitá teď, je skutečně zásadní. Zatím to postupovalo tak, že státy byly delší dobu v jedné kategorii a pak se přesunuly do další, kde opět delší dobu vydržely. Je to ojedinělé a nepříjemné, protože do Řecka cestuje velké množství Čechů, asi 20 tisíc osob do konce léta. Takže komplikace to způsobí. Ale mělo by to být snad pouze ojedinělé,“ poznamenal ke změně Smolek.

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8270 lidí
Očkovaní i neočkovaní pak vždy musejí vyplňovat příjezdový formulář. A to kvůli variantě koronaviru nazývané delta. „Aby bylo možné dohledat, jak se lidé pohybovali a do jaké míry způsobují šíření delty importy ze zahraničí. Informace jsou nejzákladnější. V zásadě je tam kromě identifikačních údajů osoby i bydliště, aby byli pro hygienu dohledatelní. To se primárně týká těch, kteří nejsou očkovaní a mají povinnosti, tedy povinnost samoizolace,“ uvedl Smolek. 

Zda se z tmavě červené do černé kategorie nepřesune Velká Británie, je předmětem jednání. „Ale zatím se (vláda) rozhodla, zčásti i kvůli vnitrobritským opatřením, tak nečinit. Británie začíná ke koronaviru přistupovat jinak, a byť se tam delta velmi šíří a denně je tam kolem 30 tisíc nakažených, obsazenost nemocnic tomu trendu neodpovídá, jak to bylo před rokem před proočkovaností,“ podotkl Smolek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

6:25 Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) míní, že v metropoli nejsou s drogami „žádné problémy“. Ve sku…