Vrcholný šéf ČT promluvil ke skandálu s Rusnokovým "Ty vole, Mandela"

10.12.2013 10:25

Kauza „Ty vole, Mandela“, jak se bezprostředně začalo říkat indiskrétně odposlechnutému rozhovoru premiéra Rusnoka s ministrem Pickem ve vládní lavici Poslanecké sněmovny, vyvolala kromě debaty o premiérových slovech rovněž polemiku, zda má Česká televize v rámci parlamentního zpravodajství právo pouštět i tyto čistě soukromé rozhovory.

Vrcholný šéf ČT promluvil ke skandálu s Rusnokovým "Ty vole, Mandela"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér v demisi Jiří Rusnok ve sněmovně

Již během víkendu se na serveru Britské listy rozčílil Štěpán Kotrba. Ten zkonstatoval, že Česká televize evidentně měla zájem tuto kauzu „rozmáznout, neboť během přestávky neztlumila zvuk sněmovního mikrofonu (což se obvykle dělá), a dokonce uprostřed premiérovy promluvy začala snímat vládní lavici, ačkoliv jinak v přestávkách nabízí pouze záběr, ukazující plénum.

„Ukazuje to míru neschopnosti a záštiplnosti týmu televize, která by měla plnit veřejnou službu. Místo toho se vyžívá v bulvárnosti a rozdmýchávání nenávisti,“ napsal Kotrba. Podle něj se jednalo o zneužití sněmovní novinářské akreditace, která by pro Českou televizi mohla mít důsledky.

Fotogalerie: - Ženy ve sněmovně

Do poslanecké sněmovny se dostalo 39 žen. Podívejt...
Věra Kovářová (TOP 09)
Pavlína Nytrová.
Miroslava Němcová (ODS)
Věra Jourová (ANO)
Jaroslava Jermanová (ANO)

Indiskrece televize rozhořčila i některé poslance, kteří se ke kauze prostořekého premiéra vyjádřili pro ParlamentníListy.cz. „To, jak se v soukromí vyjadřuje každý z nás, je skutečně soukromá věc,“ rozčílil se poslanec Tomio Okamura. Senátor Vladimír Dryml se rovnou osopil na redaktory České televize. „Novinářská etika je asi pro některé prázdný pojem,“ poznamenal. A jeho kolega Miroslav Krejča rovnou napsal: „Jsme národ bonzáků a donašečů. Za to se stydím.“

Polemika se vedla především o roli České televize, která dehonestující video odvysílala. Stalo se tak při nočním opakování záznamu jednání sněmovny. V tu chvíli premiérova slova zaujala jednoho z diváků, který jej umístil na Facebook. Během dopoledne se po síti záznam dostal k několika vlivným facebookářům, kteří jeho šíření ještě urychlili. Kolem poledne video zaznamenala první média.

Česká televize ale poté, co se z videa stala skutečná aféra, odmítla, že by zveřejnění mohla nějak ovlivnit. Programový ředitel ČT Milan Fridrich na svém Facebooku, který posléze ocitoval server Britské listy, uvedl: „Ve sněmovně nejsou kamery a mikrofony ČT. ČT jen záznamy jednání PS vysílá povinně, ale nevyrábí ten záznam. To někdo v režii v PS nechal zapnuté mikrofony a natáčel a natáčel. ČT to odvysílala, protože ten záznam vysílá vždy tak, jak jej od PS dostane... ČT nezaznamenává jednání PS, to dělá sněmovna sama. ČT neovládá kamery a mikrofony v PS od roku 2010. ČT má povinnost odvysílat celé jednání PS tak, jak je natočeno. Nezasahuje do toho, neboť na to nemá právo.“

Fotogalerie: - Bitva o rozpočet

Ve sněmovně se jednalo o rozpočtu jak jej navrhla ...
Lubomír Zaorálek
Ve sněmovně se jednalo o rozpočtu jak jej navrhla ...
Jan Fischer
Věra Jourová u řečnického pultu
Jaroslav Zavadil s hlavou v dlaních

Rozhodně však není pravda, že by Česká televize o publicitu premiérovy rozprávky neměla zájem. Editor ČT24 František Lutonský na svém twitterovém účtu přiznal, že Česká televize se bez ohledu na facebookovou aktivitu chystala video jako vtipné použít, nejspíš v nedělním pořadu 168 hodin. „Měli jsme záznam střižený už v pátek. Jen jsme ho nechtěli vysílat ve zpravodajství. Asi to někdo z ČT propálil,“ okomentoval cestu premiérova videa za slávou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arabové jsou u nás nešťastní, máme jiný způsob života. Sýrie, chemické útoky, podpora opozice? Je to jinak, informuje známá novinářka

8:07 Arabové jsou u nás nešťastní, máme jiný způsob života. Sýrie, chemické útoky, podpora opozice? Je to jinak, informuje známá novinářka

Na webu Kupředu k minulosti se objevil druhý díl rozhovoru s novinářkou a dokumentaristkou Lenkou Kl…