Všichni obvinění policií budou asi muset dávat majetková přiznání

30.09.2012 21:57

Vláda chce, aby majetková přiznání podávali všichni lidé obvinění policií. Právě oni by tak podle návrhu předkládali soupis stejně jako poslanci, ministři a vysocí státní úředníci. Bylo by tak zřejmé, že to, co vlastní, si nepořídili za peníze z trestné činnosti. Informuje Česká televize.

Všichni obvinění policií budou asi muset dávat majetková přiznání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Podle návrhu vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake by se majetková přiznání vztahovala jen na konkrétní lidi, kteří jsou stíhaní policií. "V případě podezření z toho, že vyšetřovaný nebo stíhaný má majetek, který nenabyl legálně, musel by dokazovat, že k tomu legálnímu nabytí došlo," dodala Peake. Pokud by tak policie někoho obvinila a našla by u něj velký majetek, mohl by státní zástupce po tomto obviněném chtít, aby doložil, kde svůj majetek vzal. "Důkazní břemeno by bylo na obviněném, to znamená nikoli na soudu nebo státním zástupci," řekla ČT Peake.

Na ministerstvu financí nechtějí novince říkat majetková přiznání, ale i tady intenzivně pracují na speciálním daňovém nástroji. Ten by dopadl na všechny, kteří by vykazovali nízké příjmy, ale jinak měli vysoké majetky. "V principu by šlo o to, zaměřit se na nemovitý majetek, nemovitosti, auta, jachty a podobně, a ten tak porovnávat s deklarovanými příjmy," konstatoval ředitel odboru daňové politiky Martin Jareš.

Takových případů, kdy odsouzený měl obrovské majetky, ale nebylo jasné odkud, jsou desítky. Nejznámější je asi případ bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. U něj našli policisté patnáct milionů, které mu stát má podle Ústavního soudu vrátit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

18:00 Dali jsme zemi osm let klidu a stability. Koaliční pohoda kandidátů ANO a ČSSD, Xaver se jenom smál

Dramaturgie XTV vybírá do každé z předvolebních krajských debat dvojici kandidátů, kteří reprezentuj…