Vy jste pro PL mluvil o zvěrstvech EU. Jaká to jsou, ptali se v ČRo exministra Ivana Davida. A ten okamžitě spustil...

05.03.2019 18:24

Moderátor Tomáš Pancíř pozval do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu lídra hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury pro evropské volby Ivana Davida. Psychiatr v rozhlase popsal, jak vnímá dnešní EU a v jaké společenství by ji rád proměnil.

Vy jste pro PL mluvil o zvěrstvech EU. Jaká to jsou, ptali se v ČRo exministra Ivana Davida. A ten okamžitě spustil...
Foto: ivandavid.cz
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David

Lídrem kandidátky do evropských voleb je Ivan David. Z posledního místa však do Evropského parlamentu kandiduje i Tomio Okamura. David má za to, že Okamura bude i tak nejviditelnější postavou celého hnutí, protože bude na všech billboardech, zatímco Ivan David bude jen na některých. Host v tom však nevidí problém. Zdá se mu, že je to věc předvolební strategie, kterou David respektuje. Okamura prý příliš nechtěl být na kandidátce do Evropského parlamentu, „protože si uvědomuje, že jeho přítomnost tady v Parlamentu je nutná“, poznamenal na adresu Okamury David.   

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Anketa

Propukla krize v SPD. Na čí straně stojíte?

hlasovalo: 5425 lidí
„Přečetl jsem vše, co lze, o programu SPD nalézt na internetu, a nenarazil jsem na nic, co by bylo v hlubokém protikladu k mému přesvědčení. Samozřejmě jsem také řekl, že budu-li mít viditelnou pozici, chci mít také možnost se k některým věcem vyjadřovat,“ pokračoval.

Nezdá se mu také zvláštní, že se ho v SPD neptají, koho by si přál na kandidátce. Nevadí mu to, protože není dlouholetým členem SPD.

Prý ho překvapilo, když prezident Miloš Zeman, v jehož vládě David před lety seděl, před volbami do Evropského parlamentu jasně podpořil ČSSD. „Překvapilo mě to a nevím, co je za tím,“ pravil David.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud jde o budoucnost Evropské unie, David by uvítal, kdyby šlo o volnou organizaci, která by umožnila spolupráci suverénních států. Současnou podobu EU nepovažuje za nejlepší možnou.  

Anketa

Cítíte se víc jako Čech, či jako Evropan?

hlasovalo: 21707 lidí
„Nemůžeme chápat jako dobré, pokud k nám přicházejí některá rozhodnutí, která Českou republiku poškozují. Pokud převládají škody nad pozitivními změnami, pak pochopitelně nemůže být jiný zájem než takovou organizaci opustit. Já jsem přesvědčen, že těch sil, které chtějí opustit EU, je více,“ poznamenal David s tím, že tyto státy mohou svůj odchod koordinovat. Sdělil, že květnové volby do Evropského parlamentu pravděpodobně změní rozložení politických sil. Podle Davida lze předpokládat, že posílí politici, kteří jsou k EU poměrně kritičtí.

David by prý uvítal, kdyby Evropský parlament získal zákonodárnou iniciativu, a nikoli Evropská komise, kterou podle Davida nikdo nevolil. Komisaře sice navrhují demokraticky zvolené vlády, ale podle hosta je to demokracie až příliš zprostředkovaná a k ideálu přímé demokracie, který prosazuje hnutí Tomia Okamury, má velmi daleko.

Moderátor Tomáš Pancíř připomněl, že v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz David mluvil o zvěrstvech Evropské unie. Rád by prý slyšel, o jaká konkrétní zvěrstva jde, a David poukázal na dva aspekty EU, které považuje za víc než problematické. „Zvěrstvo nepochybně je, že jednotlivé státy nesmějí podporovat vlastní podniky. Další zvěrstvo je, že Česká republika je potravinově soběstačná ze 34 procent,“ poznamenal David s tím, že tuto skutečnost přičítá na vrub zemědělské politice, kterou podporuje právě EU.

Nakonec prozradil, jak přesně Unii vnímá. „EU proti nám vystupuje jako hodná manželka, ke které přijdete domů, odevzdáte jí skoro celou výplatu, uděláte stojku a ona vám dá nějaké kapesné,“ poznamenal. Myslí si to i navzdory tomu, že Česko sice do EU nemalé částky odeslalo, ale dostalo o desítky miliard korun víc. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat

7:46 Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat

TÝDEN V MÉDIÍCH Za významný mediální počin týdne považuje Petr Žantovský analytický článek o Karlu K…