Vy jste se stali pravicí, že podporujete oligarchu, rýpal Moravec do komunisty Dolejše. Odpověď ho zaskočila

17.02.2019 15:26

„KSČM podporuje oligarchu, tak se možná stala pravicovou stranou,“ tropil si ve studiu ČT Václav Moravec legraci z komunisty Jiřího Dolejše. „My zdaníme i toho oligarchu,“ sliboval na konto premiéra Andreje Babiše Dolejš. Ekonomika zpomaluje a ve veřejnoprávní televizi se řešilo, co s tím.

Vy jste se stali pravicí, že podporujete oligarchu, rýpal Moravec do komunisty Dolejše. Odpověď ho zaskočila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Co čeká českou ekonomiku? Pravděpodobně nic moc pěkného, slyšel ve studiu ČT Václav Moravec, který si pozval ekonomku Evu Zamrazilovou a tři poslance. Dorazili Zbyněk Stanjura (ODS), Jiří Dolejš (KSČM) a Roman Onderka (ČSSD). Došlo na brexit, na ekonomické zpomalení v Německu, ale i na domácí politickou situaci a na nápady vlády Andreje Babiše (ANO). Onderka doufal, že ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má vše spočítáno a „necucala si jen čísla z prstu“.

Pokud dojde na tvrdý brexit, bude to podle Zamrazilové velký problém. Na další problém máme podle ní zaděláno doma. „Trh práce je extrémně přehřátý. Oproti minulému roku se počet volných pracovních míst zvýšil o 100 tisíc. Ten tlak je enormní,“ varovala dáma. „Už teď podnikatelé hledají cesty, jak pracovní sílu nahradit stroji. A to by mohl být velký problém. Rok 2019 už nebude rokem, kdy státní rozpočet skončí lépe, než se očekávalo,“ varovala Zamrazilová. Ještě se ale může podařit se čtyřicetimiliardovým schodkem, který si vláda naplánovala.

Stanjura byl pesimističtější. „Kromě toho brexitu vidíme i zpomalení ekonomiky v Německu. Německo se jen těsně vyhnulo recesi a my směřujeme třetinu vývozu do Německa. A pokud jde o ten brexit, já slyším českou vládu, jak se musíme vyhnout tvrdému brexitu, ale nevidím nic, co by k odvrácení tvrdého brexitu vedlo,“ zlobil se Stanjura. Členské státy by podle něj měly tlačit na Brusel, aby si s Brity znovu sedl k jednacímu stolu. EU dnes tvrdí, že jednání s Velkou Británií považuje za uzavřená, což je podle Stanjury problém.

Pokud jde o domácí trh, podle Stanjury současná vláda ekonomickou situaci ještě zhoršuje. „Třeba tím, že obnovila proplácení prvních tří dnů nemocenské,“ zlobil se poslanec ODS.

Onderka jako člen koaliční strany věřil, že to má ministryně financí za ANO Alena Schillerová dobře spočítáno a naplní plán, který si předsevzala. Pokud si ministryně financí „necucala data z prstu“, jak Onderka řekl doslova, pravděpodobně to má spočítané. Zamrazilová se postavila Onderkovi po bok a konstatovala, že to ministryně pravděpodobně spočítané má.

Dolejš zdůraznil, že komunisté vládní stranou nejsou, ale fakticky se bez nich vláda neobejde. A vzhledem k tomu, že v předchozích letech rozpočet končil zhruba vyrovnaný, tak tentokrát to prý nedopadne o moc hůř. Na rok 2020 je však podle komunistů třeba debatovat o zavedení sektorových daní, případně o úsporách na provozu státu.

A v tu chvíli se Stanjura neudržel. „Ale vy jste odmítli náš návrh úspor ve výši 40 miliard,“ vypálil na komunistu. Ten jeho kritiku odmítl. Už proto, že české mzdy rostou. A díky tomu rostou i daně a odvody z mezd, což ekonomice pomůže. „Mzdový růst logicky přinese určité inkaso z příjmů fyzických osob,“ upozornil Dolejš.

Zamrazilová a Stanjura však svorně upozornili, že s těmito příjmy už rozpočet počítá. A kdyby nakonec byli nižší, ekonomika by měla další problém.

Onderka uklidňoval, že odbory napříště nemusí mít tak velké mzdové požadavky. „Rozumnost našich odborů by nám mnozí mohli závidět,“ zaznělo z úst sociálního demokrata. Zamrazilová mu znovu dala za pravdu, podobně jako v případě výpočtů Aleny Schillerové. České odbory jsou podle Zamrazilové rozumné, což se ukázalo v časech krize, kdy šlo odborářům především o zachování pracovních míst.

Slovní bitva se povede také o to, jak moc zvyšovat důchody. Zda jen o 700 korun, což dnes nařizuje zákon. Nebo o celých 900 korun. Na navýšení o 900 korun vláda bude muset najít dalších 7 miliard. Politici se však pro některé diváky překvapivě shodli na tom, že 7 miliard kabinet najde. A to i když nebude tupě škrtat. „Ono ty plošné škrty, o kterých se tady bavíme, o těch deset procent, což znamená že každý desátý vystoupí a je mrtvý, to je prostě špatně,“ prohlásil Onderka.

Dolejš doplnil, že úspory se dají najít. „Zásadně odmítáme redukci sociálního státu, ale ta racionalizace chodu státu je možná,“ poznamenal. Komunisté hodlají znovu a znovu zvedat také téma zvyšování daní. „Já chápu tu realitu pravicového parlamentu, ale my s tím nepřestaneme,“ upozornil Dolejš.

„Pravicového parlamentu? To si děláte srandu takhle v neděli odpoledne,“ začal se smát Stanjura, který vidí stávající český parlament spíše jako levicový. Připomínal např. rozšíření EET o 3. a 4. vlnu, což by pravicová strana neměla připustit vzhledem k tomu, že zákon o EET Poslaneckou sněmovnou prochází.

„KSČM podporuje oligarchu, tak se možná stala pravicovou stranou,“ smál se Moravec. „My zdaníme i toho oligarchu,“ ujišťoval před kamerami Dolejš.  

Onderka nakonec prozradil, že nikdy nebyl velkým příznivcem zavádění EET, ale když se s tím to systémem jednou začalo, měl by být podle sociálního demokrata dotažen do konce. A pokud se ukáže, že je to špatně, tak prý po pár letech můžeme celé EET zrušit.

„Mně to připomíná boj o praporce, jak pro EET, tak proti EET,“ poznamenal v tu chvíli Dolejš. EET podle něj narovnává podnikatelské prostředí. „Zrušme dotace, ty křiví podnikatelské prostředí mnohem víc,“ doporučil okamžitě Stanjura.

„Ale když tu někdo tvrdí, že když někdo bude platit daně tak, jak má, tak že je to pro něj likvidační, tak to mi spíš přišlo jako argument na podporu EET,“ uzavřela debatu Zamrazilová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…