Vy mluvíte dost, utnul premiéra Moravec. Fiala se posmíval, že ODS má program a Babiš jen červené čepice

05.05.2019 14:16

Václav Moravec v nedělních Otázkách přivítal předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Ale pozor, tentokrát premiér neseděl ve studiu sám. Proti němu tentokrát seděl předseda druhé nejsilnější parlamentní strany, šéf ODS Petr Fiala. Babiš tvrdě útočil na ministryni Janu Maláčovou (ČSSD), prý vůbec netuší, jak se vydělávají peníze. Fiala nešetřil vládu jako celek. A Moravec přikládal pod kotel...

Vy mluvíte dost, utnul premiéra Moravec. Fiala se posmíval, že ODS má program a Babiš jen červené čepice
Foto: Printscreen ČT24
Popisek: Otázky Václava Moravce. Premiér Babiš nabízí moderátorovi kšiltovku, ten odmítá

Babiš se hned na úvod pustil do svého koaličního partnera – do sociální demokracie, kvůli bankovní dani, kterou ČSSD již několik let prosazuje. Babiš šil především do ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. „My máme koaličního partnera takového, jakého máme, tady paní ministryně nebyla v reálném životě, ona ani pořádně neví, na co máme ty banky. Ona netuší, jak se vydělávají peníze, jak se podniká. Paní ministryně čte asi (Thomase) Pikettyho, to je druhý Marx. Podívejte se, co se děje ve Francii,“ pálil ostrými Babiš do své ministryně.

Bankovní daň není v programovém prohlášení vlády, takže žádná bankovní daň se nezavede.

„To je typický způsob vládnutí pana Babiše, to je spousta řečí, ale za týden z toho nic není. Tady pobíhá pan premiér v červené čepici a slibuje, jak sepsal plán investic za 3,5 bilionů korun, ale nikdo ho neviděl. Já se chci bavit o faktech, ne o národních investicích, které nikdo nezná,“ pálil Fiala do Babiše.

Šéf hnutí ANO předal Fialovi svou červenou čepici s heslem „Silné Česko“. „Čepici jste ukradl Trumpovi, slogan jste ukradl nám. To je váš způsob vládnutí,“ nešetřil Fiala Babiše. Pak vytáhl program nazvaný „Silné Česko 2017“, kterým mával před premiérem a vyzýval diváky, ať si zapamatují, že ODS má program, zatímco premiér Babiš jen čepice.

Moderátor se snažil oba pány zastavit.

„Mohli bychom vést tu diskusi, když se domluvíme, že není důležité, co mají politici na hlavách, ale především, co mají v hlavách?“ žádal Moravec. „A můžeme se domluvit taky na tom, že konečně dostanu slovo,“ rozčiloval se Babiš. „Vy mluvíte dost,“ klidnil předsedu vlády Moravec.  

Když dostal Babiš skutečně slovo, spustil klasickou kanonádu. „ODS byla u vlády dvacet let. Oni s ničím nepřišli, nic nevymysleli, akorát to tu dovolili rozkrást za prvních deset let. My připravujeme ten investiční plán a těm bankám říkáme, nechte tady část zisku na školy, zdravotnická zařízení a podobně. Je to už zdroj na rok 2020,“ poznamenal Babiš s tím, že o tom bude s bankami jednat.

A Fiala se neudržel. „Já tady poslouchám jeden nápad za druhým, ale žádný neodpovídá realitě. A pane premiére, nelžete tady. ODS tady vládla 11 let. Vy tady vládnete 5,5 roku, tak se zpovídejte ze svého vládnutí. My tady slyšíme nějaký plán, ale pojďme se bavit o faktech, pojďme se bavit o tom, co vláda udělala. Já bych se vsadil, že z toho, co tady slyšíme, nebude za týden nic platit,“ smál se Fiala Babišovi.

Předseda vlády se ohradil, že jeho kabinet má konkrétní výsledky – shodil pod stůl kvóty na migranty, zvyšuje důchody, zvyšuje platy učitelům a kabinet má prý i další výsledky. Před kamerami ukázal tabulky resortu financí, podle čehož rostou investice. Moravec okamžitě oponoval, že nominálně investice rostou, ale vzhledem k celkové rostoucí ekonomice investice procentuálně nerostou. „To jsou ty vaše triky s grafy,“ obul se Moravec do Babiše. „Neříkejte věci, které jsou nění pravda,“ zlobil se premiér.