Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl rekordu, náklady na provoz jsou ale daleko větší než u nás

23.01.2018 10:47

Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných úsecích silnic na Slovensku loni stoupl na nový rekord a poprvé překročil částku 200 milionů eur (4,89 miliardy Kč). Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Značnou část výnosů z mýtného v minulosti ale pohltily náklady státu na celý systém.

Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl rekordu, náklady na provoz jsou ale daleko větší než u nás
Foto: Radek Kraus
Popisek: Dálnice D3

Placení mýtného za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu.

Velkým problémem výběru mýta u našich slovenských sousedů zůstávají ale velké náklady, které musí Slovensko platit provozovateli mýtného systému. Podle dřívějších údajů státního správce dálnic na Slovensku, společnosti NDS, například v roce 2016 náklady na elektronický výběr mýtného pohltily přibližně polovinu příjmů z mýtného.

Provozní náklady při výběru jsou často kritizovány i u nás. Ty však jsou o mnoho nižší. Provozní náklady placené z vybraného mýta konsorciu firem pod vedením Kapsch představovaly v minulém roce 1,525 miliardy Kč a jejich podíl na vybraném mýtu celoročně klesl na 15 procent. Státu tak z každé vybrané stokoruny zůstává 85 korun. Účinnost výběru mýta byla v průměru 99,6 procenta.

SkyToll provozuje mýtný systém na Slovensku od jeho zavedení v roce 2010. Zakázku na vybudování systému založeného na satelitní technologii a na jeho provoz na období 13 let získal SkyToll s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních uchazečů z tendru za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. SkyToll je jedním ze zájemců ve výběrovém řízení na správce mýtného systému v České republice po roce 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…